GAZİPAŞA’DA FESTİVAL COŞKUSU BAŞLADI GAZİPAŞA’DA FESTİVAL COŞKUSU BAŞLADI

Gazipaşa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Gazipaşa Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali ile ilçeye Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Gazipaşa isminin verilişinin 101. Yılı kutlandı. Üç gün süren festivalde, Çekirdeksiz Nar, tropikal meyveler ve yöresel lezzetlerin olduğu rengarenk stantlar ve festival etkinlikleri büyük ilgi gördü.
 27 Ekim Cuma günü saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndan kortej yürüyüşü ile başlayan festival, renkli etkinlikler, yarışmalar ve konserlerle üç gün boyunca misafirlere kapılarını açtı. Gazipaşa’da yetişen Çekirdeksiz Nar, Tropikal Ürünler ve Yöresel lezzetlerin tanıtıldığı stantlar, katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.
FESTİVALDE BİRBİRİNDEN RENKLİ YARIŞMALAR 
Festival, oldukça eğlenceli ve renkli görüntülere sahne oldu. Vatandaşlar ve komşu ilçelerden gelen misafirlerin oldukça ilgi gösterdiği festivalde yapılan yarışmalara yoğun katılım yaşandı. Festivalde; En büyük Avokado yarışması, En büyük Çekirdeksiz Nar yarışması, En büyük ejder meyvesi yarışması, En iyi Çekirdeksiz Nar yarışması, En büyük muz dalı yarışması, En hızlı nar yeme yarışması, Damaklarda Gazipaşa Butik Pastacılık, Tropik kokteyl ve Tropik tatlı tabağı yarışmaları yapıldı. Yarışmaların kazananlarına ödülleri Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz tarafından takdim edildi. Festival katılımcıları yarışmalarda doyasıya eğlendi. 
EĞİTİCİ SÖYLEŞİ VE WORKSHOPLAR YAPILDI
Festival kapsamında eğlenceli ve eğitici workshoplar düzenlendi. Gazipaşa Aşçılar Derneği tarafından sunulan Sebze ve Meyve Oymacılığı Dekorasyon gösterisi ve Gazipaşa Belediyesi El Sanatları Atölyesi çalışanları tarafından gösterimi yapılan İpek Kozasından Mine çiçekli topuz tokası yapımı izleyicilerden tam not aldı. Doç. Dr. Yılmaz Seçim ve Executive Chef Volkan Çalan tarafından yapılan söyleşi programında Tropikal Meyveler üzerine konuşuldu.
FESTİVALDE COŞKULU KONSERLER 
13. Gazipaşa Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali üç gün boyunca eğlenceli konserlere sahne oldu. Gevenes ve Gökçesaray Mahallelerinin yerel müzik grupları ve Sanart Müzik Evi’nin Çocuk korosu festivale gelen katılımcılara büyük coşku yaşattı. Usta Sunucu Alpdoğan Esenoğlu’nun sunumlarını yaptığı Naz Günay, İlke Türkdoğan ve Gökçe konserleriyle Gazipaşa halkı hem festival hem de Cumhuriyet’in 100. Yıl coşkusunu birlikte yaşadı.
BAŞKAN YILMAZ’DAN FESTİVAL TEŞEKKÜRÜ
13. Gazipaşa Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivalimizi güzel etkinliklerle tamamladık. Gazipaşa’mızın tanıtımı için yaptığımız festivalimizde binlerce misafir ağırladık. Cumhuriyet’imizin 100. Yılı kutlamaları ile birleşen festivalimiz bu yıl daha da coşkulu yaşandı. Renkli stantlar, eğlenceli yarışmalar, etkinlikler ve konserlerle üç günü tamamladık. Festivalimizin hazırlanmasında bizlere destek olan; Gazipaşa Kaymakamımız Orhan Altun’a, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e, Muratpaşa Belediye Başkanımız Ümit Uysal’a, ALKÜ Gazipaşa Mustafa Rahmi Büyükballı Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğümüze, hocalarımıza, Gazipaşa Aşçılar Derneğimize, İlçe Tarım Müdürlüğümüze, Ziraat Odamıza ve Muhtarlarımıza katkıları için teşekkür ediyorum. Festivalimize emeklerini sunan; çocuklarımıza, sanatçılarımıza, esnafımıza, basın mensubu arkadaşlarımıza, emekçi çalışma arkadaşlarıma ve festivalimize katılan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. İlçemize marka değeri katan ve çiftçilerimize katma değer sunan etkinlikleri her yıl artırarak çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Editör: Kerim Toksöz