13. Gazipaşa Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali, 27 Ekim Cuma sabahı saat 10.00’da Antalya Büyükşehir Belediyesi Bando ve Kent Orkestrası eşliğinde coşkulu bir kortej yürüyüşü ile başladı. Gazipaşa Kaymakamı Orhan Altun, Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, CHP Gazipaşa İlçe Başkanı Fahri Oğuz, CHP Alanya İlçe Başkanı Bülent Kandemir, İyi Parti İlçe Başkanı Yunus Görgülü, Ak Parti İlçe Başkanı Ramis Yiğit, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Protokol üyeleri, Festival açılışının ardından tropikal meyve ve yöresel lezzetlerin tanıtıldığı rengarenk stantları ziyaret etti.
“GAZİPAŞA ÇEKİRDEKSİZ NARIMIZIN COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN”
Festivalin açılış konuşmasını yapan Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Türkiye’de bir ilk olacak ilçemizdeki Tropikal Park projesi inşasında artık sona geldiklerini ve Gazipaşa’da yetişen Çekirdeksiz Nar için Coğrafi İşaret tescil belgesi aldıklarını belirtti. Coğrafi işaretli Gazipaşa Çekirdeksiz Narı’nın ürünlere marka değeri kazandırdığına da değinen Başkan Yılmaz, “ Bir tarım şehri olan Gazipaşa’mızı güzelleştirmek ve burada yetişen ürünleri tüm dünyaya tanıtmak bizim için çok önemli. Aroma ve görsel anlamda Türkiye’de sadece Gazipaşa’da yetişen Çekirdeksiz Narımızın Coğrafi İşaret tescil belgesini, bu yıl ilçemize kazandırdık. Çekirdeksiz Narımız, Gazipaşa’mızın ilk, Antalya’mızın da 16. Coğrafi İşaretli ürünü oldu. Ürünlerimize marka değeri kazandıran ve çiftçilerimize katma değer sunan Coğrafi İşaret tescil belgesi, ilçemize hayırlı uğurlu olsun.  Bu belgenin alınmasında emeği olan ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. İlçemizde Çekirdeksiz Narın yanı sıra, yaklaşık 42 çeşit tropikal ürün yetişmektedir. Muz, mango, ejder meyvesi, passiflora ve avokado gibi tropikal ürünler, artık ülkemizin her yerinde tanınır hale gelmiştir. Burada yetişen tüm ürünler Gazipaşa’mıza değer katmaktadır. İlçemizde yetişen tropikal ürünleri sergilemek ve tanıtmak için Hacı Musa Çayı kenarında yapımına başladığımız Tropikal Parkımızın inşasında sona geldik. Türkiye’de bir ilk olan Tropikal Parkımızı yakın bir zamanda halkımızın hizmetine sunacağız. Çekirdeksiz Narımızdan tropikal meyvelerimize, Cimbiti nohutumuzdan yöresel lezzetlerimize kadar ilçemizde üretilen her şey bizim için çok kıymetli. Bu değerleri korumak ve tanıtmak için çalışmaya devam edeceğiz. Her zaman üretimin ve üreticimizin yanındayız.” Dedi.
BAŞKAN YILMAZ; CUMHURİYET’İN 100. YAŞINI VE İLÇEYE GAZİPAŞA İSMİNİN VERİLİŞİNİN 101.YILINI KUTLADI
Gazipaşa’nın Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten bir emanet ve bir Cumhuriyet şehri olduğundan bahseden Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, “Kıymetli konuklar, Gazipaşa; bereketli toprakların büyük emekle yoğrulduğu bir tarım şehridir. Gazipaşa; çalışkan, çağdaş ve özgür insanların şehridir. Gazipaşa; bir Cumhuriyet şehridir. Gazipaşa; bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetidir. Ata’mızın değerli emaneti “Gazipaşa” ismini, O’na yakışır bir şekilde, onurla ve gururla taşımaya devam edeceğiz. İlçemize Gazipaşa isminin verilişinin 101. Yılı ve tüm ışığıyla bizleri aydınlatan Cumhuriyet’imizin 100. Yaşı hepimize kutlu olsun. Bayram havasında geçecek Festivalimizin Gazipaşa’mıza ve katılımcılarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

TÜREL ADAY GİBİ TÜREL ADAY GİBİ

RENGARENK STANTLAR FESTİVALİN İLGİ ODAĞI OLDU
Festival Kapsamında Atatürk Parkında kurulan tropikal meyveler ve yöresel lezzetlerin tanıtıldığı stantlar ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Saat 14.00’de renkli görüntülerle Workshop GAZİPAD Sebze ve Meyve Oymacılığı Dekorasyon gösterisi yapıldı. Festival programı, saat 16.00’da Minikler Halk Oyunları gösterisi ile devam etti. Saat 16.30’da Sanart Müzik evi Çocuk Korosu konseri ardından 17.30’da Gevenes’e özgü Şiir ve Türkü dinletisi Türkü severlerle buluştu. 13. Gazipaşa Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali Gazipaşa Atatürk Parkında üç gün boyunca renkli etkinlikler ve konserlerle devam edecek.

WhatsApp Image 2023-10-27 at 17.43.09