Türkiye'nin örtü altı üretim merkezi konumundaki Alanya'da sahil bandındaki seralarda kış dönemi hasat sezonu açıldı. Ekim ayı itibarıyla başlayan yeni ürünlerin hasadıyla birlikte özellikle salatalığın fiyatı düşüşe geçti. Salatalığın fiyatının 4 TL’ye düşmesi üreticinin zararına satış yapmasına neden oldu. Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe limon ve salatalığın sezonunun yeni başladığı için şimdilik zararına satışın olduğunu fakat henüz konuşmak için erken olduğuna değindi. Alanya Hal Derneği Başkanı Adem Kaya ise Alanya hal fiyatları hakkında bilgi verdi. 

‘SALATALIK VE LİMON ZARARINA SATILIYOR’

Alanya Hal Derneği Başkanı Adem Kaya haldeki fiyatlar hakkında bilgi vererek, “Domatesin kilogramı 20-25 TL arasında, soğanın kilogram fiyatı 10 TL, patatesin kilogram fiyatı 15 TL civarında, fasulyenin kilogram fiyatı 30 TL, muzun kilogram fiyatı 20-25 TL dolaylarında, elmanın kilogramı 15 TL, havucun kilogram fiyatı 10-12 TL, biberin kilogram fiyatı 20-25 TL dolaylarında, narın kilogram fiyatı 15 TL civarında, portakalın kilogram fiyatı 35 TL, limonun kilogram fiyatı 5-6 TL ve salatalığın kilogram fiyatı 4 TL. Salatalık ve limon zararına satılıyor. Salatalık zaten 2 TL'den alınıyor üreticiden” ifadelerine yer verdi.

‘SEZONLARI YENİ AÇILDI’

CHP'Lİ UYAR'IN BOZKURT RAHATSIZLIĞI CHP'Lİ UYAR'IN BOZKURT RAHATSIZLIĞI

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe açıklamasında limon ve salatalığın sezonunun daha yeni açıldığının altını çizerek,“Salatalığın sezonunun bitmesine daha çok var sezonu daha yeni başladı. Salatalık havanın sıcak gitmesinden dolayı ve daha yaylaların tamamında yine hava kaynaklı bir sorun, üretici de erken ektiğinden dolayı güzel salatalık var böyle olunca maliyetinin altında satılıyor şuanda. Ama daha zararına diyemeyiz bunun için erken. Limon da aynı sezonu yeni başladı. 6-7 TL'den satılıyor. Yine seraya salatalığa göre biraz daha iyi ama tatmin etmiyor. Narenciye grubundaki portakal gibi değil portakal 35 TL, ama sezonun daha başındayız daha yeni yıl bazlı bakmak gerekir” dedi.

Editör: Kerim Toksöz