TARİHİ MEKANDA ZAMAN YOLCULUĞU TARİHİ MEKANDA ZAMAN YOLCULUĞU

Alanya’da 2023 turizm sezonu beklentinin altında geçti. İlçeye beklenen turist girişi sağlansa da bu durum özellikle esnaf başta olmak üzere kazanç olarak fazla yansımadı. Kış aylarının gelmesi ile birlikte kış dönemi rezervasyonlarının yok denecek kadar az olduğunu belirten ALTAV ve ALTİD Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Bu kış bu akın yok, yaprak kımıldamıyor. Kışı geçirmeye gelen yaşlı turistler dışında bir rezervasyon yoğunluğu yok. 2024 yaz sezonunu erken başlatmak ve yoğun geçirmek öncelikli amacımız” dedi.
KASIM BAŞI TAMAMEN KAPANACAK
“Milyonlarca turisti, minik şehrimizde layığıyla ağırlayıp gönderdik” şeklinde konuşan Dahaoğlu, “Yoğun geçen bir yaz sezonunun ardından yorgun ama mutluyuz. Milyonlarca turisti, minik şehrimizde layığıyla ağırlayıp gönderdik. Maliyetler bizi çok zorladı, kalifiye eleman yetersizliği bezdirdi. Ama sürdürülebilir turizmin peşindeki yolculuğumuz devam edecek. Tesislerin önemli bir kısmı, büyük otellerin neredeyse tamamı, Kasım başı itibariyle kapanmış olacak. Küçük şehir otelleri ise her kış olduğu gibi, sınırlı sayıdaki misafirimizi ağırlamaya devam edecek. Sınırlı diyorum çünkü yine bir savaş çemberiyle karşı karşıyayız. Çok yakınımıza gelmemesi umudumuz sonsuz. Savaş tabloları çok üzücü, ölen yaralanan insanların görüntüleri tüm şevkimizi kırıyor. Türkiye’yi bu savaş çılgınlığının içine sokmadan, tarafsızlığımızı ve yardımseverliğimizi gösterme konusunda devlet büyüklerimize güveniyoruz” diye konuştu.
‘YAPRAK KIMILDAMIYOR’
Dahaoğlu kışın sönük geçeceğini belirterek, “Bizim için kış sönük geçecek. Yabancı yerleşimcilere ikamet verilmemesi, inşaat ve emlak sektörünü, zincirleme olarak diğer sektörleri de etkiledi. Geçen kış yaşanan yoğun Rus ve Ukraynalı misafir akını, Alanya esnafını mutlu etmişti. Ama bu kış bu akın yok, yaprak kımıldamıyor. Kışı geçirmeye gelen yaşlı turistler dışında bir rezervasyon yoğunluğu yok. 2024 yaz sezonunu erken başlatmak ve yoğun geçirmek öncelikli amacımız. Yeni pazarlar bulmak, eskileri canlandırmak, savaşa yakın olmadığımızı anlatmakla geçecek kış aylarımız. Umarım başarıya ulaşırız, çevremizdeki savaştan nasibimizi almadan, kaliteli turizm, marka kent odaklı olmaya devam ederiz” dedi.

Editör: Kerim Toksöz