Türkiye’de meyve sebze üretimi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Alanya’da, tropikal meyvelerin üretimi oldukça yaygın. Günümüzde avokadonun yanında ejder meyvesi, pasiflora, mango, çarkıfelek, papaya gibi tropikal meyveler son yıllarda üreticilerin gözdesi haline geldi. Bu meyvelerin en büyük avantajı ise adet olarak satılması. Tropikal meyvelerin bu sezon hasadı başladı. Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, bu yıl oldukça iyi bir sezon geçireceklerini ifade ederek, “Tropikal meyvelerin hasadına yeni yeni başladık. Avokado 1 Ağustostan itibaren başlayacak, ejder meyvesine mango ve cinslerine, pasifloranın hasadına başladık” dedi. 

‘SULAMA İHMAL EDİLMEMELİ’

Alanya Özgür  Medya ekibine konuşan Sevilgen, “8. Aydan itibaren ticari amaçlı hasada başlayacağız. Şuanki durumdan memnunuz fakat aşırı sıcaklar bazı ağaçların meyvelerinde dökülmelere sebep oldu, seralarda tedbir almayan üreticinin meyvelerinde solmalar oldu. Zaten tropikal meyveler sıcak hava ister ama 4 - 5 gündür yaşanan aşırı sıcaklık zarar veriyor bu aşırı sıcaklar gidiyor gidince çok daha iyi olacak. Bunun az bi zararı var ama etkilemedi diyebiliriz. Bunun yanında hala ara sulamayı ihmal etmemek lazım. Günlük 15 - 20 dakika sulama tavsiye ediyoruz. Ama bazı bölgelerde özellikle doğu bölgelerinde üreticiler sulama suyu bulmakta zorlanıyor, devamlı aşırı sıcaklar olursa sulama suyu da bir sorun yaratacak. Böyle bir zararımız olacak, şuan büyük bir zarar yok ama az da olsa dökülmeler oluyor” dedi.

ALKÜLÜ ÖĞRENCİ RİNGE ÇIKACAK ALKÜLÜ ÖĞRENCİ RİNGE ÇIKACAK

‘İHRACAT ÇOK FAZLA’

Sevilgen ihracat ve talebin çok fazla olduğunu belirterek, “Avokado, üreticisini en çok sevindiren tropikal meyve, satışı ihracatı ve talebi çok fazla olduğu için, diğer tropikal meyvelerde inişli çıkışlı bir tablo var” dedi.