Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (AEDAŞ) hizmet verdiği bölgelerde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 5 ila 8 derece üzerinde seyrediyor. Bu aşırı sıcaklar, her geçen gün yeni bir elektrik tüketim rekorunun kırılmasına yol açıyor. AEDAŞ'ın hizmet bölgelerinde geçen yıla göre elektrik tüketimi yüzde 25 artarak 54 bin 772 megavatı aşarak tarihi zirveye çıktı.

*ALANYA’DA DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ*

ALANYA'DA 1 TEMMUZ ÖDÜLLERİ ALANYA'DA 1 TEMMUZ ÖDÜLLERİ

En dikkat çeken artış ise Alanya'da yaşanıyor. 24 Temmuz Pazartesi günü, yoğun klima kullanımının etkisiyle elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,7 artarak rekor seviyelere ulaştı. Bölge tarihinde görülmemiş bu tüketim artışı, elektrik şebekesindeki yükü de önemli ölçüde artırdı.

*’50 DERECEYİ AŞAN SICAKLARDA MÜCADELE EDİLDİ’*

AEDAŞ Alanya Bölge Müdürü Murat Akın Akkan, Alanya Posta Medya’ya yaptığı açıklamasında, artan enerji talebine cevap verebilmek için saha ekiplerinin zorlu şartlarda özverili bir çalışma sergilediğini belirtti. Akkan, “Özellikle güneşin altında 50 dereceyi aşan sıcaklıklara maruz kalan ekipler, trafolardaki ciddi yüklenmelerle mücadele etmek zorunda kaldı. Aşırı ısınma nedeniyle daha önce arıza sinyali alınmayan bölgelerde dahi ciddi yüklenmeler yaşandı. Ancak hızlı müdahaleler ve trafolara yapılan güç artışlarıyla sorunların üstesinden gelindi” dedi.

*‘YOĞUN MESAİ HARCANILDI’*

Klimaların durmaksızın çalışması, bölgedeki elektrik tüketimini daha da artıran bir etken oldu ve bazı bölgelerde zaman zaman arızalar yaşandığını belirten Akkan, “Ekipler, sahada oluşan arızalara hızla müdahale ederek bölgenin yeniden enerjilendirilmesi için yoğun bir mesai harcadı” diye konuştu.

*ALANYA’NIN BÜYÜMESİNE KATKI SAĞLANACAK*

Sıcaklıkların normale dönmesiyle birlikte tüketimlerde bir azalma beklendiğini ifade eden Akkan, “AEDAŞ, işletmelerine yönelik bakım ve yatırım çalışmalarına da devam ederek Alanya'nın hızlı büyümesine katkı sağlamayı hedefliyor. Diğer bölgeleri de aksatmadan bakım çalışmaları yaparak, enerji talebine karşılık vereceğiz” açıklamasında bulundu.

Editör: Kerim Toksöz