Alanya’nın lokomotif sektörlerinden turizm sektöründe karşılaşılan ve gün geçtikçe büyüyen personel sorunu tesisleri zor duruma sokmaya devam ediyor. Sezonun uzamasıyla birlikte Alanya’da ki tesislerde personel arayışını hızlandırdı. Kalifiye eleman bulamayan tesisler ise daha cazip imkanalr sunarak rakip tesislerin elemanının kendilerine çekiyor. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan ve Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu durumun etik olmadığını ifade etti. 

‘CAZİP İMKAN SUNAN TESİSLER PERSONELİ ÇEKİYOR’ 

Personel sorunun sektörün kanayan yarasını olduğunu söyleyen Ali Orkan tesislerin çaresiz kalarak birbirlerinden personel transfer ettiğini söyledi Orkan,” Turizm sektöründe özellikle konaklama bölümünde en büyük sıkıntılardan biri yetişmiş kalifiye eleman sıkıntısıdır. Son birkaç yıldır bu sıkıntı had safhaya ulaşmıştır. Turizm sezonunun kısa olması nedeniyle turizm çalışanları 12 ay çalışabileceği sektörlere kaymaya başladı. Bundan dolayı da otellerimizde ciddi bir personel sıkıntısı doğuyor. Bu nedenle de maalesef tesisler istemeyerek de olsa birbirlerinden personel transfer ediyor. Kaba tabiriyle eleman çalma söz konusu. Bu da sektörümüzün acı bir gerçeğidir. Rakamsal olarak ve sağlanan sosyal imkanlardan dolayı personel de kendi lehlerine böyle tercihler yapıyor” dedi. 

ALANYA BELEDİYESİ’NİN YENİ OYUNU PRÖMİYER YAPTI ALANYA BELEDİYESİ’NİN YENİ OYUNU PRÖMİYER YAPTI

‘ETİK DEĞİL’ 

Okulların en önemli personel kaynağı olduğunu dile getiren Servet Şakiroğlu ise tesislerin kendilerini okula göre ayarlamaları gerektiğini belirtti. Şakiroğlu,” Okulların açılmasıyla çalışan öğrenciler işten çıkmak zorunda kaldı. Dolayısıyla eksik kadroyla çalışmakta zorlaştı. Mecburen personel arayışına giriyor. En yakındaki otellerden biraz fiyatı arttırarak personeli kendisine çekmeye çalışıyor. Tabi bu olay etik değil. İşletmeler kapanışlarını okulu da göz önüne alarak planlamalılar. Böyle yaparak başkalarının kazançlarına göz dikmiş oluyorlar” diye konuştu.