Keçiboynuzu pekmezi fiyatlarındaki yaşanan dalgalanma üreticiyi olumsuz etkilerken yaşanan artış, tüketiciler ve üreticiler arasında da dikkat çekiyor. Artan maliyetler ve talep artışı, pekmezin fiyatını yükseltiyor ve bu da üreticileri fiyat istikrarı için çözüm arayışlarına yönlendiriyor. Keçiboynuzu pekmezi üreticileri, gelecekte daha sürdürülebilir bir pazar için bu dalgalanmaların aşılmasını umut ediyor.

BÜYÜKŞEHİR'DEN YOLLARA BAKIM BÜYÜKŞEHİR'DEN YOLLARA BAKIM

‘PEKMEZİN YAPIM MAALİYETİ FİYATI ARTTIRDI’

Keçiboynuzu üreticisi Mahmut Yazgeç, Alanya Posta Medya’ya yaptığı açıklamasında geçen sene litre başına 75 lira olan ürünlerin bu yıl 100 liradan sattıklarını belirtti. Ortalama fiyatların neredeyse 2 katına çıktığını söyleyen Yazgeç, bu artışın arkasındaki nedenleri açıkladı. Artan odun, su ve benzin maliyetleri gibi üretim maliyetlerinin yükseldiğini vurgulayan Yazgeç, bu maliyet artışlarının pekmez fiyatlarına yansıdığını dile getirdi.

‘KEÇİBOYNUZU PEKMEZİNDE FİYATLAR 200 LİRAYA KADAR ARTIYOR’

Üreticisi Yusuf Korkmaz ise yaptığı açıklamasında "Geçen sene kilogram başına 20-35 lira arasında seyreden keçiboynuzu fiyatları, bu sene 8-12 liraya kadar düştü. Bu dalgalanmanın temel nedenlerinden biri, bir sene üretim azalırken, diğer sene artabilecek olmasıdır ancak bu yılın düşük fiyatlarının gelecek sene tekrar değişebileceğini unutmamalıyız" dedi. Ayrıca, keçiboynuzu pekmezi üretiminde kullanılan hammaddelerin fiyatlarının doğallığına göre değiştiğine dikkat çekerek keçiboynuzu pekmezinin 200 liraya kadar çıktığını belirtti.

Editör: Kerim Toksöz