Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 17-18 Haziran'da gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite tercihi hakkı kazanan aday öğrencilere yönelik tanıtım faaliyetlerini sürdürüyor. ALKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Arife Uslu Gökceoğlu, 2022-YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih hakkı kazanan aday öğrencilere ulusal yayın yapan televizyon kanalı TVNET’te ALKÜ’yü anlattı. Gökceoğlu, Esra Esen Atayeter’in sunumuyla gerçekleşen “TVNET Tercih Rehberi” programında ALKÜ ve Alanya hakkında bilgiler verdi. Bölgenin sağlık, spor ve turizmde ön plana çıkmasıyla ALKÜ’nün de bu alanlarda bölgenin en iyi üniversiteleri arasında olduğuna dikkat çeken Rektör V. Gökceoğlu, “İyi bir üniversite tüm gençlerimizin hakkıdır. ALKÜ, güçlü akademik kadrosu, deneyimli idari personeli yeşil ve güzel  bir kampüsüyle devlet üniversiteleri arasında yer alıyor. 10 fakülte, 5 meslek yüksekokulu, bir enstitü ve bir yüksekokul ile toplamda 17 akademik birim bulunuyor. Bölge olarak akademik alanda birçok başarılara imza atarken diğer taraftan; sosyal, kültürel, sportif pek çok imkânı da barındırıyoruz.  Öğrencilerimize sunduğumuz birçok fırsatlarımız var. Akademik birimlerin dışında toplam 22 merkezimiz bulunuyor. Bu alanda özellikle üretilen bilimin toplumla buluşması için Teknoloji Transfer Ofisimiz bulunuyor. Bu gibi birçok özelliklerimizle tercih edilecek üniversitelerin başında geldiğimize inanıyoruz.” dedi.

İŞ GARANTİLİ ÜNİVERSİTE

Sunucu Atayeter’in kariyer, iş bulma ve staj imkanlarının neler olduğu sorusunu tüm detaylarıyla cevaplayan Gökceoğlu, bölgenin turizm merkezi olmasından dolayı sektör temsilcileriyle birçok anlaşmalar yapıldığının altını çizdi. İstihdam Fuarları düzenlendiğini hatırlatan Gökceoğlu, “Bu fuarlarımızda sektörlerin önde gelen temsilcileriyle öğrencilerimizi buluşturuyoruz. Bu anlamda öğrencilerimiz aldıkları eğitimi sektörlerde uygulamalı olarak deneyimleyebiliyorlar. Özellikle iş birlikleri protokollerimizle özellikle turizm alanında iş garantili staj imkanları sunuyoruz. Öğrencilerimiz, mezun olur olmaz sektörde iş sahibi oluyorlar. Bunun yanında Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezimizle öğrencilerimizden gelen taleplere hizmet veriyoruz. Sağlık alanında ise; Tıp, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri Fakülteleri ve Sağlık Hizmetleri MYO ile bu alanda bölgenin önemli üniversitelerinden olmayı başardık. Bunun yanında ALKÜ, Sağlık Turizmi alanında da kendisini sürekli geliştirmektedir. Ülkemiz, sağlık turizmi alanında marka olmaya başladı ve bizde üniversite olarak bu alanda bölgenin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik pek çok adım atıyoruz. Spor alanında da oldukça fazla alternatifimiz var ve ALKÜ bu alanda kendini kanıtlamıştır. Spor Bilimleri Fakültemizde; Antrenörlük Eğitimi Bölümü, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü, Rekreasyon Bölümleriyle öğrencilerimiz kendilerini geleceğe en iyi şekilde hazırlıyorlar. Üniversitemiz sadece bu üç alanda değil aynı zamanda diğer fakültelerimiz ve yüksekokullarımızla birlikte birçok seçeneği içinde barındırmaktadır. Ayrıca, Lisansüstü Eğitim Enstitümüzde 29 ana bilim dalında toplam 61 program ile hem yüksek lisans hem de doktora eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Tüm bunlarla birlikte ALKÜ, üniversite adaylarımızın tercihleri için önemli olanakları bünyesinde barındırıyor.” diye konuştu.

ALKÜ’DE FIRSATLAR VAR

Alanya’nın turizm, sağlık ve spor alanlarında bölgenin önemli merkezi olduğunu hatırlatan Gökceoğlu, ALKÜ’de de bu faaliyetlerin tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. ALKÜ’de 51 tane öğrenci topluluğu olduğunu ve bu toplulukların öğrencilerin talepleri üzerine kurulduğunu söyleyen Gökceoğlu, “Bu topluluklar çok geniş faaliyetler sürdürürken aynı zamanda gönüllülük esasına dayanıyor ve hepsi birbirinden aktif halde çalışmalarını sürdürüyor.  Bunun yanında Gençlik Ofisimizde gençlerimize pek çok imkanlar sunuluyor. Üniversitemizde sportif ve kültürel faaliyetlerin yaygın olması aynı zamanda bu alanlarda başarıları da yükseltiyor. Örneğin, Tokyo 2020 Olimpiyatlarında 3 öğrencimiz ülkemizi temsil etti. Yine Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Seren Ay Çetin WBC’de ilk dünya şampiyonluk kemerinin yeni sahibi oldu. Birçok öğrencimiz ulusal ve uluslararası yarışmalarda ve organizasyonlarda başarılar elde ettiler. Bu noktada spor ve kültürel faaliyetler alanında öğrencilerimizden gelen her talebin destekçisiyiz. ALKÜ’de fırsatlar var. Gençlerimiz ne kadar istekli olursa isteklerinden daha fazlası kadar desteklemeye hazırız.” dedi. 

“50 ÜLKEDEN ÖĞRENCİ GELİYOR”

Uluslararası eğitim fırsatlarını da anlatan Gökceoğlu, Alanya’da yabancı nüfusun fazla olduğunu hatırlatarak, “50 ülkeden yaklaşık bin öğrenci üniversitemizde öğrenim görüyor. 2012 yılından bu yana Erasmus, Mevlana, Orhun gibi öğrenci değişim programlarıyla yurt dışı eğitim fırsatlarını tüm imkanlarıyla sunuyoruz. SGGW Dijital Elçi Programına dahil olduk ve dünya çapındaki üniversitelerle iş birliği yapıyoruz. Boğaziçi, Koç ve Sabancı Üniversitelerinden sonra Hindistan Teknoloji Enstitüsü Bombay ile yapılan anlaşmayla bu alanda Türkiye’de dördüncü üniversite olduk. Uluslararası eğitime çok önem veren ve bu alandaki yeniliklere her zaman açık bir üniversiteyiz.” dedi.

“ÖMÜR BOYU ÖĞRENMEYİ TEŞVİK EDİYORUZ”

Toplumsal duyarlılık projeleri ve toplumla iç içe olunan projelerle birlikte şehirle bir bütün olarak hareket ettiklerinin altını çizen Gökceoğlu, “Topluma dokunmak noktasını ciddiye alan üniversiteyiz. Bu anlamda yaptığımız projelerin başında Green Metric platformuna üyeyiz ve bu alanda dünyada ilk 1000 üniversite arasında olduk. 2021 yılında engelsiz üniversiteler arasında Mekanda Erişebilirlik Ödülünü kazandık. Yine Alanya’nın en büyük uygulama anaokulu olan ALKÜ Uygulama Ana Okulu ile çocukluk döneminden başlanan ‘Hayat Boyu Öğrenme’ yaklaşımı Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma merkezimizdeki kurslar ve 60+ Tazelenme Üniversitesi ile en iyi şekilde sürdürülüyor. İnsan ömrü boyunca ‘Hayat Boyu Öğrenme’ görüşüyle bölgeye eğitim hizmeti faaliyetlerini sürdüren Üniversitemizde, 60+ Tazelenme Üniversitesi birimi bulunuyor. Bu üniversitemizle, ömür boyu öğrenmeyi teşvik eden, belli bir yaş almış bireyleri topluma kazandıran, bireylerin tecrübelerini ve gençlerimizin beklentilerini bir arada buluşturuyoruz. Teorik ve uygulamalı eğitim anlamında da yaşanmış bireylerin topluma kazandırılmasında örnek bir proje oldu.” diye konuştu.

“GES İLE TÜRKİYE’DE BİR İLKE ATTIK”

Türkiye’de bir ilk olan ALKÜ GES projesini tüm detaylarıyla anlatan Gökceoğlu, “Ülkemizde bir ilk olan kampüsümüzün tüm elektrik ihtiyacını karşılamak üzere GES Projesi kuruyoruz. Bu aşamada, üniversite binalarımızın, otoparklarımız çatısında güneş enerjisi panelleri yerleştirerek güneşten elektrik enerjimizi karşılamış olacağız. Bu proje ile enerji alanında çok iyi bir tasarruf sağlamış olacağız ve kampüsümüzün tamamının elektrik ihtiyacını kendimiz karşılayacağımız için bu anlamda Türkiye’de bir ilk olan projeyi hayata geçireceğiz. Burada üretilen elektrikle sadece merkez kampüsümüzün değil diğer kampüslerimizin de elektrik enerjisini karşılayacağız.” dedi.

ENGELSİZ TRAFİK İÇİN BROŞÜR DAĞITTILAR ENGELSİZ TRAFİK İÇİN BROŞÜR DAĞITTILAR

“MERKEZİ ARAŞTIRMA LABORATUVARI İLE BÖLGENİN İHTİYAÇLARI KARŞILANACAK” 

Alanya bölgesinde ileri tekniklerle donatılmış merkezi bir laboratuvar olmadığına değinen Gökceoğlu, bu alandaki eksikliği kapatacak projenin yapımına başlandığının müjdesini de verdi. Cikcikli Yerleşkesine Faika Hacıkadiroğlu Merkezi Araştırma Laboratuvarının temellerinin atıldığını söyleyen Gökceoğlu, “Bu laboratuvarımızda ileri düzeyde bilim üretimi sağlanacak ve Alanya’nın büyük bir eksikliği de giderilmiş olacak. Turizm bölgesi olmamız dolayısıyla birçok alanda analiz yapılması gerekiyor. Bu analizlerle toplumun ihtiyaç duyduğu hizmeti vermiş olacağız. 8 yıllık bir üniversite olmamıza rağmen, emin adımlarla kendimizi sürekli geliştirip büyümeye devam ediyoruz. Aynı zamanda topluma da hizmet eden her projede yer almak istiyor ve gençlerimizi de bize katılmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

GÖKCEOĞLU ALKÜ’YÜ TANITTI

ALKÜ Rektör V. Gökceoğlu, mevcut fakülteler, meslek yüksekokulları, enstitü, merkezi birimler ve akademik hayatın yanı sıra üniversitenin sosyal, kültürel yönünden ve faaliyetlerinden, ALKÜ’nün elde ettiği ulusal ve uluslararası eğitim imkanlarına kadar hemen hemen her konuda izleyicilere bilgiler aktardı. Alanya’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir yer olduğunu da ifade eden Gökceoğlu, ALKÜ’nün her yönüyle 8 yılda önemli bir gelişme kaydettiğini belirterek, öğrenci sayısının da 15 binin üzerinde olduğunu kaydetti.

GENÇLERE VE AİLELERE SESLENDİ

Son olarak ailelere de seslenen Rektör V. Gökceoğlu, “Öğrenciler bu dönemde tabi çok fazla tavsiye alacaklardır. Ben yeni neslin çok bilinçli olduğunu düşünüyorum. Gençlerin çok araştırarak karar verdiğini ve güzel kararlar aldığını görüyorum. Kendilerini nasıl mutlu edeceklerse, ülke için kendilerini nasıl verimli kullanabileceklerse aslında doğru yolu bulmuş olacaklardır. Aileler evlatları için tabi en iyisini istiyor. Bende bir anneyim ve onları çok iyi anlıyorum. Gençlere kulak vermek, son kararı onlara bırakmak gerekiyor.” dedi.