Alanya Ticaret ve Sanayi Odası aylık olan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Mehmet Kural'ın başkanlık ettiği toplantıda konuşan meclis üyesi Özgür Yaman, ALTSO’nun önceki yönetimi tarafından Mahmutlar ve Konaklı mahallelerinde açılan ALTSO hizmet ofislerinin gündeme eklenmesini istedi. Toplantının açılışında ALTSO’nun faaliyetlerine ilişkin sunum gösterimi yapıldı. 

Toplantıda konuşan ALTSO Başkanı Eray Erdem gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili bilgiler verdi. Daha önce yabancıların yaşadığı ikametgah sorunu ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile görüştüklerini hatırlatan Erdem, birkaç hafta içerisinde İçişleri Bakanlığı'na giderek aynı konuyu tekrar anlatacaklarını söyledi.

‘BU SIKINTI GİTTİKÇE BÜYÜYOR’

Başkan Erdem, mecliste yaptığı konuşmada yabancılara ikamet izninin sınırlandırılması ile ilgili yaşanan sorunların çözümü için Ankara çıkarması yaptıklarını ifade ederek, “Yabancılara taşınmaz satışı ve ikamet sorunlarının giderilmesi için MÜTBİR, ALSİAD ve Emlak Profesyonelleri Derneği ile birlikte hazırladığımız sorunlar ve çözüm önerilerini Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Eski Bakanımız, Antalya Milletvekilimiz Mevlüt Çavuşoğlu’na ilettik ve destek istedik. Devletimizin, hükümetimizin aldığı bir karardı. Yabancılara ikamet belirli bir süre durduruldu. Bu bir kanun değildi. Bir genelgeydi. Biz Ankara'da yaptığımız temaslardan bu rahatsızlığı dile getirdik. Temas ettiğimiz ilgili kurum ve kuruluşlarının başındaki kıymetli kişilerin yaklaşımıda böyle bir geçiş sürecinin olması gerekti yönündeydi. Bunun belirli bir süre olması lazımdı ama burada o yapılmadı. O vesileyle bölgemizde birçok alıcı, tüketici ve firmalarımız, imalatçı firmalarımız büyük sıkıntılar yaşadı. Bu sıkıntılar gittikçe büyüyor. Biz bunu dile getirmeye devam edeceğiz” dedi.

‘BİRİNİ MEMNUN EDEN ŞEY BAŞKASINI ETMEYEBİLİR’

İçişleri Bakanlığına ziyarette bulunacaklarını ve Alanya’nın sorunlarını dile getireceklerinden de bahseden Başkan Erdem, “Biz detaylı rapor hazırladık. Bölgemizin diğer bölgelere kıyasla ayrı tutulması gerektiğini onlara anlat raporu rakamsal verilerle hazırladık. Önümüzdeki günlerde İçişleri Bakanlığından bir randevu bekliyoruz. Çok yoğunlardı. Bu gittiğimizde görüşmedik ama bir iki hafta içerisinde bir geri dönüş yapacaklar. Bize maalesef sosyal medyalarda arkadaşlarımızın, vatandaşlarımızın yaptığı eleştiriler de var. Biz bu eleştirileri zaten göğüslemek için buradayız. Hayat böyle bir şey. Birinin memnun eden şey, başka birini memnun etmeyebiliyor” diye konuştu.

‘TALEPLERİ İLETTİK VE SONUÇ ALDIK’

Müzik yasağının kalmasıyla ilgilide konuşan Başkan Erdem, “Biz yapılması gerekenin yasaklamak olmadığını dile getirdik. Biz doğru olanı yapalım, revize edelim dedik. Bu anlamda da sağ olsun hem genel yönetimimizdeki ilgili makamlar hemşerim bize gelen talepleri ileterek sonuç aldık” ifadelerini kullandı. Başkan Erdem ayrıca, özel sağlık kuruluşları ile ALTSO üyeleri için imzalanan indirim protokolü, ALKÜ ile imzalanan ‘Diploma Sizden, İş Bizden’ protokolü başta olmak üzere yönetim faaliyetleri ile ilgili olarak meclis üyelerini bilgilendirdi.

GİDER VE FAYDA ARASINDA CİDDİ FARK

POLİSİN KOVALADIĞI MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ BAHÇEYE UÇTU POLİSİN KOVALADIĞI MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ BAHÇEYE UÇTU

Meclis üyesi Özgür Yaman'ın Konaklı ve Mahmutlar hizmet ofislerinin gündeme alınmasıyla ilgili meclis üyelerine bilgiler veren ALTSO Genel Sekreteri Afşin Bayır, ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi; "25 Kasım 2022 itibariyle açılıp faaliyete geçmiş olan Konaklı ve Mahmutlar hizmet ofislerinin faaliyetleri güncel olarak zaten aylık olarak tutulmaktaydı. Bu ay sonu itibariyle toplamda 9 aylık bir süreci içeriyor. 9 aylık süreç içerisinde öncelikle sizlere gider kalemlerinden bahsetmek istiyorum. Mahmutlar olarak 9 aylık gider tablolarımızın toplamı 215 bin 436 TL. Bunu ayrıntılı olarak anlatayım. Kira bedelimiz 50 bin. Elektrik 5 bin 142 TL, su 964 TL, internet 33 bin 750 TL, aidat 2 bin 250, personel gideri 123 bin 329 TL olarak yer alıyor. Konaklı hizmet ofisimizin de 9 aylık toplamdaki gideri 171 bin 255 TL. Kira bedelimiz Kenan Önder Atlı bir yıllık hibe ettiği için yıl içerisinde kira ödenmedi ama bir sonraki yıl içerisinde kira sözleşmesi yapılacak. İnternet 33 bin TL, aidat 6 bin 750 TL, personel gideri 123 bin 329 TL olarak dikkat çekiyor. Bu hizmetleri bu gidenlere karşılık verilen hizmetleri dile getirmek istiyorum. Mahmutlar evrak olarak üyelerimize hizmet verdiğimiz toplam sayı 17. Buna evraksal olarak bakıldığında oda kayıt ticaret sicil gazetesi ağırlık gösteriyor. Konaklı ofisimize baktığımızda 71 üye bizden evrak talebinde bulunmuş. Bunların 26'sını oda kayıt sureti, 24 ticaret sicil gazetesi ağırlık oluşturmakta. Bu ağırlığı oluşturan oda kayıt faaliyet ticaret sicil gazetesi aslında bizim TOBB'un internet sitesindeki firma alanına girdiğimiz zaman da firma orada kullanıcı ve şifre oluşturup evraklarını oturduğu yerden ücretsiz alabilme imkanına sahip. Bu noktada herhangi bir kuruma veya merkeze gelmesine gerek oluşturmuyor. İşlem için başvuran veya taleplerde bulunanlara bakıldığında ağırlık muhasebeciler yüzde 90'ını oluşturuyor.” 

‘ÖDENEN AİDATLARI DOĞRU KULLANMAKLA MÜKELLEFİZ’

Konaklı ve Mahmutlar’da bulunan ALTSO hizmet ofislerinin ekonomik olarak zarara yol açtığını oraya yapılan masrafın daha doğru yerlere harcanması gerektiğini belirten Başkan Erdem ise, “Bizler burada işimizi yapmanın yanı sıra üyelerimizin buraya ödediği aidatlarıda doğru kullanmakla mükellefiz. Göreve geldiğim zamanlarda ülkedeki enflasyon artışından dolayı yaptığımız zamlardan dolayı bile olumlu olumsuz eleştirilere maruz kaldık ama böyle olması gerekiyor maalesef. Ekonomi bu. Bizim yaptığımız bir ön çalışmayla önümüzdeki yıl minimum iki ofisin bize maliyeti 1-1.5 milyon lira. Bu da ülkenin ekonomik yapısı bu şekilde kalırsa. Bütün bunlar toplanılıp çıkarıldığında durum bu oluyor. Bizler bütçeyi doğru yerlere harcama noktasında düşünmeliyiz. Karar sizlerin” açıklamasında bulundu.

KONAKLI VE MAHMUTLAR HİZMET OFİSLERİ KAPATILDI

Açıldığı günden bu yana ofislerde yapılan hizmetlerin maliyet ve fayda analiziyle değerlendirildiği toplantıda, ofislerin mevcut yapısıyla devam etmesinin mümkün olmadığı konusunda görüş birliğine varıldı. Genel Sekreter Bayır’ın aktardığı bilgilerden sonra Mahmutlar ve Konaklı hizmet ofislerinin 9 aylık süreçte giderlerin fazla olması, hizmet verilen üye sayısınınsa az olmasından dolayı tasarruf tedbirleri kapsamında oy birliği ile kapatılmasına karar verildi. Ofislerde verilen az sayıda hizmetin tamamına yakınının internetten temin edilebilmesi ise bu kararda etkili oldu.