Ulaştırma ve Altyapı (UDH) Bakanlığı’nın Karayolları Genel Müdürlüğü’nce (KGM) yapılacak olan Antalya-Alanya Otoyolu Projesi’nin ihalesi dün sabah yapıldı. Antalya-Alanya Otoyolu’nda, 84 kilometre 2×3 şeritli otoyol ve 38 kilometre 2×2 şeritli bağlantı yolu bulunuyor. Toplam uzunluk 122 kilometre olduğu bildirildi. Proje kapsamında 7 kavşak, 8 tünel, 19 viyadük bulunan otoyol, Serik, Manavgat ve Alanya ilçelerinden geçiyor. Projeyle bölge turizminin gelişimi, seyahat süresinin kısaltılması, yakıt tüketimi, araç bakımı ve onarım giderleri gibi ekonomik kayıpların azaltılması hedefleniyor. Yapılan ihale sonrası açıklama yapan Turizm Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdeniz Temsilcisi Şükrü Cimrin projenin Alanya turizmini ileriye taşıyacağını söyledi. 

Alanya'ya İl şoku Alanya'ya İl şoku

BEKLENEN GÜN GELDİ
Projenin Alanya turizmi açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Şükrü Cimrin Antalya’dan Alanya’ya gelen turistlerin artık daha konforlu ve daha güvenli yolculuk yapacaklarını söyledi. Cimrin,” Alanya-Antalya otoyolu bölgemiz turizmi ve ticareti için uzun süredir beklediğimiz bir gelişmeydi. Otoyol konusu görüştüğümüz tur operatörlerinin de son yıllarda Alanya ile ilgili sordukları soruların başında geliyor. Yüksek hedefler koyan Türk turizmi buna paralel olarak kişibaşı geliri artırma odaklı çalışmalarına devam etmekte. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ve TGA, kamu özel sektör işbirliğinde doğru bir vizyonda ilerliyor.  Alanya açısından baktığımızda misafirlerimizin çoğunluğu havayoluyla ortalama 3-4 saat uçuş menzilli Orta ve Kuzey Avrupa ve Rusya ve çevre ülkelerinden alıyoruz. Alanya-Gazipaşa Havalimanımıza inen bir yolcu 20 dakikada havalimanından çıkabilmekte ve 30 dakikada oteline ulaşıyor. Antalya Havalimanında ise durum tam tersi. Özellikle yüksek sezonda dış hatlardan gelen bir yolcunun uçak teker koyduktan transfer aracına binmesi arasındaki süre 1 saati bulabiliyor. Yoğun D-400 trafiğinde Alanya’daki oteline  varması 3 saati bulabiliyor.  Uçuş saati kadar transfer süresinin olması misafirler açısından çok kabul edilebilir bir durum değil, özellikle Alanya merkez ve doğu otelleri bu durumdan daha da olumsuz etkileniyorlar. Yapılacak olan yeni otoyolla transfer süresi en fazla 1.5 saat içinde gerçekleşebilecek. Antalya Havalimanından çıkacak bir transfer aracı Aksu’yu geçip Serik civarında otoyola bağlanacak hem güvenli hem de kesintisiz bir şekilde Alanya’ya ulaşabilecek. Ve devreye girecek otoyol ile D-400 karayolu da rahatlayacak ve daha konforlu hale gelecek” dedi. 
‘DEĞİŞEN KOŞULLARA UYUM SAĞLANMALI’
Öncelikli konunun misafirlerin can güvenliğini sağlamak olduğunun altını çizen Şükrü Cimrin değişen koşullara uyum sağlanması gerektiğini vurguladı. Cimrin,”  Ancak otoyolun yapımına kadar geçecek sürede D-400 karayolunu kullanmaya devam etmek durumundayız. Bu konu ile de ilgili bazı iyi haberler vermek isterim. Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy bu konu ile ilgili çalışmaları takip ediyor ve yön veriyor.  Bizler de geçtiğimiz günlerde Antalya Karayolları Bölge Müdürümüzü Ak Parti İlçe Başkanımız Mehmet Şarani Tavlı ile yaptığımız ziyarette konu ile ilgili tespit ve taleplerimizi bir rapor halinde sunduk. Amacımız yapılacak bazı teknik ve fiziki revizyonlarla yolun daha akıcı ve aynı zamanda güvenli olarak hizmet vermesi ve gittikçe artan trafik yükünü daha rahat taşıması. Bölge Müdürümüz bu konuda hazırlıkların ve planlamaların sürdüğünü ve önümüzdeki aylarda çalışmaların başlayacağını ifade etti. Gelen misafirlerimizin öncelikle can güvenliklerini sağlamak ve konforlu bir tatil deneyimi sunmak için ulaşım ve trafik en az otel konforu ya da Türk misafirperverliği kadar önemli. Değişen koşullara uyum sağlamak, sunduğumuz hizmetleri ve ürünleri sürekli güncellemek durumundayız. Alanya-Antalya Otoyolu’nun ihalesinin tamamlanma sürecinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza, süreçte büyük emekleri olan Bakanlarımız Sayın Mevlüt Çavuşoğu ve Mehmet Nuri Ersoy’a ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz. Bölgemizin marka değerinin korunmasında, vatandaşlarımızın bölgemize ulaşımında, bölgemizin ticaretinin gelişmesinde ve bölgemizin tercih edilmekte noktasında yerinin sağlamlaşmasında yapılacak olan otoyol yatırımı son derece kıymetlidir” diye konuştu.

Editör: Kerim Toksöz