Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin son durağı Antalya'da etkinlikler başladı. Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin ile Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin önemi ve Alanya turizmine etkileriyle ilgili Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda buldu. Cimrin ve Dahaoğlu festivalin turizmin gelişmesinde etkili olacağını vurguladı.

‘HERKESİN İLGİSİNİ ÇEKECEK ETKİNLİKLER VAR’

Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, festivalin 2 yıl önce Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile başladığını ve sonrasında Türkiye'nin dört bir yanına yayıldığını belirttiği açıklamasında, "Festival, Türkiye'nin uluslararası marka değerine katkıda bulunan önemli bir misyon üstlendi. 2023 yılında Kültür Yolu festivalleri on bir ayrı şehirde düzenlendi: Nevşehir, Trabzon, Erzurum, Çanakkale, Gaziantep, Ankara, Konya, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Antalya. Şu anda Antalya'da bu festival devam ediyor. Festival 4 Kasım'da başladı ve 12 Kasım'a kadar devam edecek. Antalya merkez ve çevresinde dokuz gün boyunca birçok etkinlik düzenleniyor. Örneğin tiyatrolar, müzikaller, konserler, sergiler, opera, baleler, söyleşiler, çocuk etkinlikleri, film gösterimleri, atölye çalışmaları, geziler ve gastronomi ile ilgili etkinlikler gibi farklı kitlelere hitap eden birçok etkinlik bulunuyor. Etkinlik takvimi web sitesi ve sosyal medya hesaplarında görülebilir. Antalya'da Alanya'da da iki etkinlik yapılacak. Bir tanesi Syedra antik kentinde, diğeri ise Alanya Müzesi'nde olacak. Herkesin ilgisini çekecek etkinlikler bulunuyor. Zamanı olanlar, seçtikleri etkinliklere katılarak festivale destek vermiş olurlar. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın gelecek yıllarda da kültür festivallerine devam etmesi bekleniyor. Bu festivaller sayesinde farklı şehirlerde inanılmaz bir organizasyon gerçekleştiriliyor ve turizmde bölge halkının ilgisi artıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Antalya bölgesi olarak herkesi bu etkinliklere katılmaya ve keyfini çıkarmaya davet ediyoruz” dedi.

TURİZMİN 12 AYA YAYILMASINDA YARDIMCI OLACAK

Mehmet Dahaoğlu ise, Festivalin Antalya'nın tanıtımına büyük katkı sağlayacağını ve turizmin 12 aya yayılmasına yardımcı olacağını belirtti konuşmasında, “Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Kültür Yolu Festivali'nin 12 Kasım'a kadar devam edeceğini ve kentte 500'den fazla etkinliğin 50'den fazla noktada gerçekleştirileceğini duyurdu. Festivalin amacını "vatandaşın kültüre sanata erişimini kolaylaştırmak, kültür sanat etkinliklerini artırmak, sanatçıları desteklemek ve Antalya'nın turizm potansiyelini dünyada ön plana çıkarmak" olarak açıklayan Bakan Ersoy, Türkiye'nin kültürel zenginliklerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için çalıştıklarını vurguladı. Bakan Ersoy ayrıca, festivalin yabancı kültür etkinliklerini de dahil etmeye başladıklarını ve yabancı markaları festivale çekmek için çaba gösterdiklerini belirtti. Antalya'daki festival için oldukça zengin bir program hazırladıklarını ve her yaş grubuna hitap edecek etkinliklere odaklandıklarını vurgulayan Ersoy, aynı zamanda dijital sanata da önem verdiklerini ifade etti. Etkinliklerin karada, havada ve denizde çeşitli mekanlarda gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.
Ersoy, Kültür Yolu Festivali'nin aynı zamanda Antalya'nın tanıtımına da büyük katkı sağlayacağını belirtti. 

‘BİR SONRAKİ ETKİNLİKTE UMARIM ALANYA’NIN EŞSİZ DEĞERİNİ SUNARIZ’

ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLER AÇIK HAVA SİNEMASINDA BULUŞTU ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLER AÇIK HAVA SİNEMASINDA BULUŞTU

Sayın Turizm Bakanımızın açıkladığı gibi, etkinlikler hafta bazında gerçekleşecek olup, arkeoloji, sanat ve bilim dünyasında geniş yer bulacak. 4 Kasım ve sonrasında etkinliklerin bazı bölümleri Syedra Antik Kenti ve Alanya Müzesinde de gerçekleşecek. Ancak etkinliklerin büyük bir çoğunluğu Antalya ve yakın çevresinde programda gördüğüm kadarıyla. Davetli grubunun, önemli yabancı misafirlerin, Alanya’daki etkinliklere de katılması bizler için sevindirici olur. Eminim lojistik nedenlerle etkinlikler için daha çok Antalya tercih edilmiştir. Bir sonraki Kültür Yolu Festivali için, eminim daha çok işbirliği yaparız ve festival etkinlik takviminde daha çok yer alırız. Alanya’nın eşsiz değerlerini sunma konusunda daha fazla fırsatımız olur böylece. Umarım festival başarılı olur ve gelenekselleşir. Emeği geçenleri tebrik ederim” diye konuştu.