ALANYA'DA MEZARLIKLARA ULAŞIM HİZMETİ ALANYA'DA MEZARLIKLARA ULAŞIM HİZMETİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy vekiller tarafından Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı hakkında gelen eleştirilere yanıt verdi. TGA’nın Türkiye turizmi için son derece önemli olduğunun altını çizen Bakan Ersoy, “TGA’nın kurulmasından itibaren 200 ülkede 400 tanıtım filmi gerçekleştirildi. Bizim bulunduğumuz coğrafya çok güzel bir coğrafya ama her türlü krize de açık bir coğrafya.  Geçmişte de vardı bugünde var gelecekte de olacak. O zaman sektörümüze bu krizlere karşı bağışıklık kazandırmak gerekiyor. Bunlardan en büyüğü TGA oldu ve 100 yıl sonunda kuruldu” dedi. Konu hakkında TGA Yönetim Kurulu Üyesi ve sektör temsilcisi Şükrü Cimrin’den ise yanıt gecikmedi. Cimrin açıklamasında, “TGA'nın vizyonu Türkiye'nin her yerinden dünyanın her yerine 12 ay nitelikli turizmdir” dedi.
SEKTÖR AJANSI SAHİPLENİYOR
TGA'ya ödeme yapanların ağırlıklı olarak sektör temsilcileri olduğuna işaret eden Ersoy, sektör paydaşlarının seçtiği temsilcilerden ajansın yönetim kurulunun oluştuğunu ve bu yönetim kurulunun, ajansın bütçesini belirlediğini ifade ederek, “Bakanlığın da ajansta iki koltuğu var. Katkı vermemiz gerektiğinde daha fazlasını, ihtiyaç olduğunda veriyoruz. Sektöre 'Bu ajansı iptal edeceğim, ne düşünüyorsunuz?' diye sorun, ne cevap verecekler? Sektör istiyor bu ajansı, sahipleniyor. Bu sene otelleri kayıt altına alıyoruz. Otellerin ajansa katılım payı binde 7 buçuktu. 1 Ocak 2024'ten itibaren binde 5'e çektik. Aslında bu pay ne kadar çok olursa o kadar tanıtım yaparız." şeklinde konuştu.
‘TGA TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN DÜNYAYA 12 AY TURİZMDİR’
Cimrin TGA için yapılan eleştirilere yanıt vererek, “TGA Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerini özel sektörü turizmdeki tüm önemli aktörleri bir arada aynı masa etrafında düzenli olarak buluşturan çok önemli bir yapıdır. Dünyada bunun 100 yıldan fazla örnekleri ile bu sistemi uygulayan ülkeler var. Son derece sağlıklıdır. TGA'da kısa orta ve uzun vadeli Türkiye turizminin vizyonu inşa edilmiştir. Bu yapı sürekli güncellenerek ileriye doğru adımlar atmaktadır. TGA ile tüm dünyada dijital olanakları sonuna kadar kullanılarak her noktasında profosyonel tanıtım yapılmaktadır. Gazeteciler, ınfulencerlar, turizm uzmanları gibi ağırlamalar yapılmaktadır. Bunları onlarla değil yüzlerle ifade ediyoruz. Her ilde oluşturulan tanıtım kurullarıyla aslında her ilimizin bir turizm destinasyonu olduğu bilincini illerimize yerleştiriyoruz. Bu konuda yapacakları çalışmalarla TGA valiliklerimiz ile birlikte bölge stklarını da içine alarak eşlik etmekte ve yol haritasını çizmektedir. TGA'nın vizyonu Türkiye'nin her yerinden dünyanın her yerine 12 ay nitelikli turizmdir.  Bu konuda gereken herkese TGA Yönetim Kurulu üyesi olarak bilgilenmelerini rica ediyorum" dedi.