ALKÜ’DE ÖĞRENCİLER İÇİN İKİ ÖNEMLİ İMZA ALKÜ’DE ÖĞRENCİLER İÇİN İKİ ÖNEMLİ İMZA

KIŞ GELDİ BULAŞICI HASTALIKLAR ARTTI
Tüm ülkede olduğu gibi Alanya’da da hastanelerin servisleri vatandaşların akınına uğradı. Kapalı alanların artması ile birlikte solunum yolu enfeksiyonları daha da bulaşıcı hale geldi. Uzmanlar Covid-19 döneminde kullanılan maske uygulamasının yeniden uygulanması ile yaşanan artışların önünde geçilebileceğinin altını çiziyor. Her sene kronik hale gelen solunum yolu enfeksiyonlarının karşısında vatandaşların korkmamasını, kişisel hijyen ve mesafe kurallarına vatandaşların uyması gerektiğini belirtiyor. 
TTB MASKE TAKILMASINI İSTEDİ
Türk Tabipleri Birliği (TTB), solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak ciddi bir salgın ile karşı karşıya kalınması üzerine 29 Aralık 2023 günü Sağlık Bakanlığı’na bir yazı göndererek tüm sağlık kuruluşlarında ve birimlerinde maske takımı başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınmasını istemişti. Buna göre uzmanlar kapalı alanlarda geçirilen vakitlerin kısaltılmasını ve maske kullanılmasını istiyor. 
BİR DİĞER HASTALIK İSE UYUZ
Havaların soğuması ile birlikte bir diğer bulaşıcı hastalık ise Uyuz virüsü oldu. Alanya’da da uyuz hastalığı nam salmaya başladı. İnsan kalabalığının hakim olduğu her yerde bulaşma özelliği artan uyuza karşı vatandaşlarda tedirgin. Her geçen gün hastalığın yaygınlaştığı alınan bilgiler arasında. Uzmanlar ise hastalığın oturulan koltuklar, kapı kolları, mağazalardaki kıyafetler, eşyalar ve birçok ortak kullanıma açık alanlarda hastalığın kolayca bulaşabildiğini ve vatandaşların herhangi bir kaşıntı ve alerjiye karşın bir hekime başvurması gerektiğini ve hastaların bilinçlenmesini tavsiye ediyor.

Editör: Kerim Toksöz