2023 yılında Rusya’dan Kıbrıs’a giden turist sayısı, direkt uçuş olmamasına rağmen yüzde 45 arttı. Ülke 2023 yılında, 2022 yılına göre yüzde 20,1 artışla 3,85 milyon turist ağırladı. Kıbrıs’ın bu dönemde ağırladığı Rus turist sayısı ise 2022 yılına göre yüzde 45 artışla 65,8 bin oldu. Kıbrıs’ta artışa geçen Rus turist sayısı ise Antalya ve Alanya’da turist sayısında kayıp yaşanıp yaşanmayacağı sorusunu akıllara getirdi. Alanya Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu konu hakkında açıklamalarda bulundu. 

'ÖHEP KOLEJİ İLE HAMDULLAH EMİN PAŞA VAKFININ HİÇBİR BAĞI YOK' 'ÖHEP KOLEJİ İLE HAMDULLAH EMİN PAŞA VAKFININ HİÇBİR BAĞI YOK'

‘TURİZM AÇISINDAN AVANTAJLI HALE GELEBİLİR’ 

Alanya Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu konu hakkında, “Gelirlerde azalmaya sebebiyet verecektir. Çünkü Kıbrıs diğer ülkeler tarafından yasal olarak tanımlandı. Ancak Türkiye üzerinden o tarafa tatile gidilebiliyor. Turizm orada gelişiyor, yeni tesisler yapılıyor. Buradaki gibi çok fazla yapılaşmaya izin verilmiyor. Turizm açısından daha avantajlı. Bizim açısından bakarsak bize gelecek müşterinin o tarafa kayması gelirlerimizde azalmaya netice veriyor. Ruslar neresi ekonomik ve kaliteliyse orayı tercih ediyorlar. Kıbrıs’ta sosyal imkanlar da oldukça fazla kumar turizmi de eklendi” dedi. 

‘KIBRIS’TA TÜRKİYE’DEKİ GİBİ VERGİ YÜKÜ YOK’ 

Şakiroğlu konuşmasının devamında, “Antalya ve Alanya’nın gelirini yüzde 100 etkilemese de yüzde 30 etkiler. Antalya’ya gelen turiste farklı bir ortam sunduğu için özellikle kumar turizmi gibi bu işe meyilli insanları çekebilir. Tesislerin yeni olması da tatil amaçlı gidenleri etkileyebilir. Fiyat olarak karşılaştırma yaparsak Kıbrıs’taki vergiler Türkiye’ye göre daha uygun orada vergi yükü yok diyebiliriz. Gözlemlerimize göre daha ucuza mal ediyorlar. Kaliteli ve bol bol veriyorlar her şeyi. Dışardan ÖTV gibi vergi yok, ithal vergisi yok. İthalat serbest olduğu için kaliteli ve ucuz ne varsa alıyorlar” ifadelerini kullandı.

Editör: Kerim Toksöz