Antalya'da Aralık 2023 itibarıyla konut satışlarında yüzde 40’a yakın, kiralarda ise yüzde 10-15 bandında gerileme yaşandı. Pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının ardından tavan yapan konut satışlarında yüzde 40’a yakın gerileme yaşanmasının ardından sektör alarma geçti. Alanya’da da kira oranlarının tersine göç nedeniyle düşüşe geçtiğini belirten sektör temsilcisi Durmuş Özgen, “Ciddi bir şekilde tersine göç var. İş kurmaya okumaya gelen herkes hayal kırıklığına uğradı” dedi.

‘ANLAMSIZ SİYASET EKONOMİYE HASAR BIRAKTI’

GAZİPAŞA'YA İNEN TURİSTLERE KARANFİLLİ KARŞILAMA GAZİPAŞA'YA İNEN TURİSTLERE KARANFİLLİ KARŞILAMA

Ciddi bir göç durumu yaşandığını belirten Özgen, “Ciddi bir şekilde tersine göç var. Özellikle ilçemizde Kazakistan akımı vardı. İş kurmaya, okumaya ancak herkes hayal kırıklığına uğradı. Çünkü ülkede yasalar karmakarışık bir hal aldı ve hiçbir şey düzgün değil. Aynı zamanda tersine göç ev fiyatlarını ciddi manada düştü. Ben piyasanın düzeleceğine inanıyorum.  Çünkü emekli maaşlarına artış oldu. Emekliler bundan sonra bol bol ev alırlar. İşin şakası bu Türk lirasının değersizliği ile yabancılardan başka yabancılardan başka kimse bu memlekette ev alamaz.  Yerlilerin ev alma şansı kalmadı. Sektörde yaprak kıpırdamıyor. Kira ve satış konusunda hiçbir hareket yok. Halkımız bu yabancıya mülk satışına fiyat artışına sebep olarak görüyor ama ortaya çıktı ki esas sıkıntı maliyet. Piyasada para yok. Bütün yatırımcılar gitti. Rus, Ukrayna, Kazakistan derken elma ve armudu bir araya koyduk ve Avrupalı yatırımcıları da kaybettik. Anlamsız siyaset ile Türkiye ekonomisinde ciddi hasarlar bıraktı” şeklinde konuştu.

‘KONUT SATIŞI HEDEF OLMAMALIYDI’

“Acilen halkımızın gönlünün alınması gerekiyor” şeklinde konuşan Özgen, “ Konut satışı hedef haline gelmemeliydi, milliyetçi duygularla karıştırılacak bir şey değil. Konut satışı aslında ekonominin mihenk taşıydı. İspanya, Portekiz bunlar bu şekilde ekonomilerini yönetiyorlar. Acilen elma ile armudu ayrı ayrı toparlamak lazım. Ülkelere göre ikamet isteyen istemeyenlere şartlar ayrı olmalı. Toparlanacağız ama çok kolay olmayacak. Müteahhit arkadaşlarımızın bu bataktan çıkarılması lazım” sözlerine yer verdi.