Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş nedeniyle Ruslar ve Ukraynalılar Antalya ve Alanya’ya akın etti. 2023 sezonunda da Ruslar tercihlerinde Antalya ve Alanya’yı seçti. Ruslar ve Ukraynalılar tatil amacı dışında özellikle gayrimenkul alımına yöneldi. Yabancıya konut satışında adeta patlama yaşandı. Fakat ikametgah yasasının değişmesiyle kentteki yabancı sayısı epey düşüşe geçti. Alanya Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu enflasyondan dolayı turisti nitelikli ve niteliksiz şeklinde ayırabilmenin mümkün olmadığına değindi. Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan ise 2024 turizm sezonunda kaliteli turistin geleceğinden umutlu olmadığını ifade etti. 

‘MALİYETLERİ KARŞILAMAK ZORUNDAYIZ, MAALESEF ÖNCELİĞİMİZ BU’

Alanya Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu konu hakkında, “2024’te kaliteli turisti bulmak biraz zor çünkü bizde doldur boşalt turizmi yapılıyor. Bunu yaptığımız için kaliteye önem veremiyoruz, fiyatlarda enflasyondan dolayı aşırı ve zamansız yükseldiğinden dolayı maliyetleri karşılamak zorundayız ve önceliğimiz bu oluyor. Gemisini yürüten kaptan misali gemiyi yürütmeye çalışıyoruz. Yatak sayısı çok fazla olduğu için ve enflasyon da yüksek seyrettiği için otelin bütün odalarını doldurmaya çalışıyoruz. Çünkü boş oda maliyetlerimizi artırıyor. Hepsi dolu olunca maddi olarak kurtarmış oluyoruz. Kaliteli hizmeti vermeye çalışıyoruz fakat nitelikli niteliksiz turisti ayırt edemiyoruz. Çünkü diğer türlü turizmcilerin beli doğrulamıyor” dedi. 

‘UYGUN FİYATLI YERLER TERCİH EDİYORLAR’

Şakiroğlu konuşmasının devamında, “Ruslar ve Ukraynalılar geri döner mi tartışılır fakat onlar da savaş halindeler ve bütçeleri kısıtlı olduğu için onlar da uygun yerler arıyorlar. Artık dünya da para kazanmak çok zorlaştı. Faizler yüksek olduğu için kazançlar da eskisi gibi kolay ele geçmiyor. Dolayısıyla para kıymetli. Alanya’yı tercih edebilme ihtimallerini şu sebepten düşünüyorum. Belek ilçesi geçtiğimiz yıl kaliteli ve yüksek fiyatta hizmet verdi. Yüzde 30 40 gibi doluluklarda kapattı sezonu. Mecburen fiyatları makul seviyelere çekti” ifadelerine yer verdi. 

‘KALİTELİ MİSAFİR KONUSUNDA PEK UMUTLU DEĞİLİM’

ALANYA BAYRAMA HAZIR ALANYA BAYRAMA HAZIR

Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan ise nitelikli turistin kaybedildiğine değinerek, “Rusya Ukrayna savaşından sonra o bölgenin gelir düzeyi yüksek misafir destinasyonu diğer ülkelerde bir pazar bulamadığı için ülkemize ve Alanyamıza ciddi sayıda konaklamak için gelenler oldu. Maalesef bazı uygulamalardan vize ve ikamet gibi sıkıntılarından dolayı da bugünlerde misafirlerimizi kaybetmiş durumdayız 2024 yolunda da kaliteli yolcuların gelmesi konusunda çok umutlu değilim” şeklinde konuştu.

Editör: Kerim Toksöz