Alanya'da yaşanan ciddi trafik yoğunluğu ve artan araç trafiği, acil durum araçlarının, özellikle ambulansların olay yerine hızlı bir şekilde ulaşmasını zorlaştırıyor. Alanya İlçe Sağlık Müdürü Nadir Aldemir ise bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda sürücülerin genelde ambulans ve diğer acil durum araçlarını fark ettiğini ve yol verdiğini ifade etti. Ancak, tüneller gibi dar alanlarda ve özellikle emniyet şeridi olmayan yollarda sorunlar yaşandığını vurguladı. Aldemir açıklamasında, "Genelde sürücüler artık bilinçlendi. Çoğu yerde yol veriliyor. Yani ambulans sesini duyunca sürücüler kenara çekiliyor ama tünelde durum biraz daha farklı tabii. Üç taraf kapanınca orada bir keşmekeş oluyor. Yani ambulansın oraya ulaşması biraz daha zor” diye konuştu.

‘YENİ YOLLARDA EMNİYET ŞERİDİ DÜŞÜNÜLEBİLİR’

Müdür Aldemir, çözüm önerileri konusunda da görüşlerini paylaştı. Öncelikle, toplumun bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini ve ambulansın siren çaldığında hemen yol verilmesinin yaşamsal bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca, geniş çevre yollarında ve yeni yapılan yolların planlamasında emniyet şeritlerinin düşünülmesinin önemine değinerek, “Vatandaşlarımızın bu konularda biraz daha duyarlı olması lazım çünkü ambulans neticede bir acil hastaya yetişmeye çalışan veya götüren bir araç. Yani keyfi olarak siren çalan bir araç değil. Hep birlikte bu toplumun duyarlı olmasıyla önlenecek bir şey. Tek başına ambulansa ayrı bir şerit imkanı bana göre Alanya'da yok şu anda. Yeni yollar açılırken emniyet şeridi düşünebilir ama zaten şehir içinde artık yol yapma olacağını sanmıyorum yapılan yapılaşma olmuş bitmiş. Yeni yollar yapılırken belki o düşünülebilir” dedi.

‘HATALI PARKLAR SORUN TEŞKİL EDİYOR’

MHP'DEN SUYA ZAM ELEŞTİRİSİ MHP'DEN SUYA ZAM ELEŞTİRİSİ

Aldemir, vatandaşların düzensiz park etme sorununun yaşattığı sıkıntılara da değinerek açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Park konusunda vatandaşların duyarlı olması lazım. Yani şimdi park edilemeyen bir yere park ediliyorsa zaten o ciddi bir sıkıntı. Hiçbir şekilde tek şeritten başka hareket kabiliyeti kalmıyor bu işte araç sayısının çokluğu biraz da işte insanlarımızın bu konuda kayıtsız davranmasından mı kaynaklanıyor. Bu konu biraz zor bir konu vatandaşlardan hassasiyet bekliyoruz.”