Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin kararı ile Alanya Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi ile Mahmutlar Özel Halk Otobüsleri birleşmiş, Dinek ile Kargıcak arasında hizmet vermeye başlamıştı. 

Mahmutlar Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Şükrü Kara, Büyükşehir Belediyesi UKOME'nin verdiği bu karara itiraz edip, dava açtıklarını söyledi. Kara, "Kargıcak ile Mahmutlar Halk Otobüsleri sahipleri olarrak Avukatımız Hüseyin Akyüz'ün titiz çalışmaları sonuç verdi, birleşme kararının bozulmasına dönük karar geldi. En kısa zamanda eski düzene geri döneceğiz" dedi. 

Bu kararın uygulanması ile Alanya Özel Halk Otobüsleri, Mahmutlar sınırına kadar çalışabilecek, Mahmutlar ile Kargıcak Otobüsleri ise Cuma Pazarı Dolmuş Durağı ile Kargıcak arasında hizmet verecek. 

İŞTE İPTAL GEREKÇESİ

HUKUKİ DEĞERLENDİRME:

Uyuşmazlıkta, Antalya ile Alanya ilçesinde topluma taşıma faaliyeti yürüten Kooperatifler tarafından faaliyet alanlarında bulunan tüm hatlarda elektronik ücret toplama havuz sistemi içinde dönüşümlerin yapılarak kapasite artışları ile ilgili düzenlemelerin yapılmasının talep edilmesi üzerine 28.09.2018 tarih ve 2018/09-680 sayılı UKOME kararı ile anılan Kooperatiflere ait araçların bir kısmı için kapasite artışına ilişkin karar verildiği, bu kararın ardından UKOME Genel Kurulunun dava konusu edilen 19.11.2019 tarih ve 2019/11-625 sayılı kararıyla Alanya ilçesi Mahmutlar ve Kargıcak toplu taşıma hatlarının Alanya şehir içi hatları ile birleştirilmesine karar verildiği ve kararın Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri tarafından onaylandığı görülmektedir.

BAŞKAN ÖZÇELİK, TEBRİKLERİ KABUL EDİYOR BAŞKAN ÖZÇELİK, TEBRİKLERİ KABUL EDİYOR

Bu durumda, 5216 sayılı Kanunun 9'uncu maddesinin 3. fıkrasında yer alan UKOME kararlarının Büyükşehir Belediye Başkanının onayı ile yürürlüğe gireceği hususu gözününe alındığında, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri tarafından onaylanan dava konusu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi Genel Kurulunun 19.11.2019 tarih 2019/11-625 sayılı kararında yetki yönünden hukuka uygunluk bulunmamaktadır.