2024 yılı asgari ücret görüşmeleri pazar günü başlayacak. Masada bir dürü senaryo ve rakam bulunurken Alanya’nın esnaf oda başkanları da asgari ücret hakkındaki görüşlerini ve rakamlarını Alanya Posta Medya’ya açıkladı. Oda başkanları işçi ve işveren arasındaki dengenin sağlanmasını ve kimsenin mağdur edilmemesini istedi. 

‘KISIR DÖNGÜ SONA ERSİN’ 
Alanya Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci esnafın maliyetinin düşürülmesini istedi. Değirmenci,” Öncelikli hedefimiz tek haneli enflasyon rakamlarına geri gelerek bu kısır döngünün sona ermesine katkı sağlamak olmalıdır. Asgari ücretin artması başta üretim sektöründe ve hizmet sektöründe olmak üzere maliyet hesaplarına yansıyarak ürünlere tekrar belli miktarda zam gelmesi olarak geri dönecektir. Esnafımızın ayakta kalabilmesi için maliyet giderlerinin daha aşağı çekilmesi adına mutlaka desteklenmesi gerekmektedir. Ancak tabi bütün bunlar yapılırken işçi ve işveren arasındaki denge korunmalıdır” dedi. 

SINAV KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI SINAV KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

‘TALEBİMİZ AÇLIK SINIRININ ÜSTÜ’
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Süleyman Hilmi Özdemir asgari ücret belirlenirken hayat şartlarının göz önüne alınması gerektiğinin altını çizdi. Özdemir,” Hem çalışanları hem işvereni mağdur etmeyecek bir rakam olmasını isteriz. Hayat zorluğunun göz önüne alınmasını istiyoruz. Açlık sınırının üstünde bir rakam önerilmesi bizim talebimiz. Çünkü her zaman altlarda geziyor. Biz istiyoruz ki insanlarımız refah içinde yaşasın. İşverenlerimiz de devlet tarafından desteklensin” diye konuştu.

Editör: Kerim Toksöz