Zeytinyağı fabrikası sahibi Nurettin Babaoğlu, Alanya Posta Medya'ya yaptığı değerlendirmede, fiyatların dünya genelindeki zeytinyağı yokluğunu yansıttığını ifade etti.  Babaoğlu, özellikle düşük asit oranına sahip 0.3 yağın bu sene için az bulunan bir ürün olduğunu vurgulayarak, 5 litrelik zeytinyağının 2 bin liranın altında olmayacağını söyleyerek, geçen seneye kıyasla önemli bir fiyat artışı olduğunu ve bu durumun dünya genelinde zeytin ve ürün yokluğuyla ilişkili olduğunu vurguladı. 

'ÖHEP KOLEJİ İLE HAMDULLAH EMİN PAŞA VAKFININ HİÇBİR BAĞI YOK' 'ÖHEP KOLEJİ İLE HAMDULLAH EMİN PAŞA VAKFININ HİÇBİR BAĞI YOK'

‘FİYATLAR YILBAŞINDA DAHA DA ARTACAK’ 
Babaoğlu açıklamasında şunları söyledi,” Bu sene dünya genelinde zeytinyağı yokluğu var ve rekolte çok düşük. Amerika'da 10 dolar, İspanya'da ise 9,5 Euro'ya kadar çıktı zeytinyağı fiyatları. Burada da geçen seneye göre rakamlar iki katına çıkmış durumda. Yılbaşından itibaren 5 litrelik zeytinyağı bidonunun fiyatı 2 bin liradan aşağı olmayacaktır. Çünkü marketlerde kar marjı da eklenir ve fiyat daha da yükselebilir. Bu sene için böyle bir durum söz konusu. Yani geçen sene 85 lira olan fiyatlar ciddi bir artış gösterdi. Bunun sebebi dünya genelinde zeytin ve ürün yokluğuyla alakalı. Ürün eksikliği maliyetleri de artırıyor. Durum bu, fiyatlar böyle yükselir. Ayrıca şu anda ihracat yasağı da mevcut, yani zeytinyağı yurtdışına ihraç edilemiyor. Bu durum fiyatları daha da artırabilir. Zeytinin rekoltesinde geçen yıla göre yüzde 80 ürün kaybı var.”

Editör: Kerim Toksöz