Hayata geçirdiği projelerle Alanya’nın çehresini değiştiren, Alanya Belediyesi’ni üreten, ürettikçe güçlenen ve kendi kendine yeten bir belediye haline getiren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in vizyon projeleri arasında yer alan Alaiye Doğal Kaynak Suyu Üretim Tesisi düzenlenen törenle hizmete girdi. Alanya’nın marka değerini yükseltecek projenin açılış törenine Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hüseyin Direk, İlçe Emniyet Müdürü Murat Kenan Patat, MHP Alanya İlçe Başkanı Mustafa Sünbül, Alanyaspor Kulüp Başkanı Hasan Çavuşoğlu, siyasi partilerin temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, birim müdürleri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Gönül Kemal Reisoğlu İlkokulu öğrencileri de halk oyunları gösterisi sundu.

“BU PROJE EN BÜYÜK HAYALİMDİ”

Açılış töreninde konuşan ve oluşturdukları markanın öz be öz Alanya markası olduğuna değinen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Cumhuriyetimizin 100. yılında Alanya’mız, tarihin önemli bir dönemecini yaşıyor. Bu tarihi güne hep birlikte şahitlik ediyoruz.

Bugün 20 yıla yaklaşan belediye başkanlığım döneminde en heyecanlı, en gururlu olduğum günlerden biri. Alaiye Su, bizim en büyük hayalimizdi, en büyük projelerimizden biriydi. Rabbime hamdolsun, büyük bir özveriyle, yılmadan, bıkmadan çalışarak, Alaiye Su Üretim Tesisimizi faaliyete geçirdik” diye konuştu.

“YAPILAMAZ DENENLERİ YAPTIK, HAYALLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRDÜK”

“Biz, iftira, dedikodu, boş laf üretmek yerine Alanya halkımıza hizmet ediyoruz. Bugün Alanya için gerçekten büyük bir gün” diyen Başkan Yücel, “Alaiye Su, Alanya’mızın suyu, Alanya’mızın bir markası, Alanya’mızın bir değeri. Alanya’mızı artık turizminin, tarımının yanında Alaiye Suyu ile de tüm Türkiye’de tanıtacağız. Alanya için bir değer ortaya koyduk. Bir Alanya markası ürettik. Alanya’nın adını, her eve girecek bir ürünle tanıtılmasını sağladık. Gururluyuz, mutluyuz. Bu gurur tüm Alanya’nın, tüm Alanya halkının. Alanya’nın suyu Alaiye Su’yun Alanya’mıza, tüm vatandaşlarımıza ve memleketimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“SAATTE 2 BİN ŞİŞE DAMACANA, 30 BİN BARDAK SU PAKETLENECEK”

Tesise ilişkin detaylar paylaşan ve üretim kapasitesine ilişkin bilgiler veren Başkan Yücel, “Yaklaşık 4 yıllık bir emekle inşa ederek faaliyete geçirdiğimiz tesisimizin saatte 2 bin adet 19 litrelik damacana, 30 bin adet bardak su imal etme kapasitesi bulunuyor. İleriki dönemde taleplere göre ürün çeşitliliğimizi arttıracağız. Biz, bu tesisi ticaret yapıp para kazanmak için açmadık. Biz bu tesisi, dar gelirli vatandaşlarımız temiz ve kaliteli suya bütçeleri zorlanmadan ulaşabilsin diye açtık. Ph değeri 7.59 olan, kalitesi yüksek, içimi ve tadı güzel Alaiye Suyumuz

Kalitesiyle tadıyla dünyanın en lezzetli, en sağlıklı sularından birisi” ifadelerini kullandı.

“HEM BÜTÇEYE HEM DAMAĞA UYGUN”

“Alaiye Su’yu, piyasadaki en ucuz sudan yüzde 50 daha uygun fiyatla vatandaşlarımızla buluşturuyoruz” diye konuşan Başkan Yücel, “Vatandaşlarımızın hem bütçesine hem damak tadına hem sağlığına hitap eden Alaiye Suyu’muz her eve girebilsin diye her mahallemizde bayilik oluşturup güçlü bir dağıtım ve servis ağı oluşturduk. Bizim için Alaiye Su’yun, Alanya’ya kazandırdığımız bir hizmet olmanın çok ötesinde bir anlamı var. Bu fabrika, 802 yıl önce kentimize “Alaiye” adını veren Selçuklu Sultanı Aladdin Keykubat ve atalarımıza vefamızdır. Bu fabrika, Cumhuriyetimize ve memleketimize vefamızdır. Bu fabrika, çocuklarımıza bırakacağımız bir mirastır. Alaiye adını duyunca hepimiz mutlu oluyoruz. Çünkü Alanya halkı kadirşinastır. Değerlerini hiçbir zaman unutmaz. Alaiye Su da, Alanyanın asla unutulmayacak bir değeri olarak tarihteki yerini aldı” dedi.

“GELİRİN YÜZDE 3’Ü SOKAK HAYVANLARINA HARCANACAK”

Alaiye Su’dan elde edilecek gelirlerin sokak hayvanlarının da yararı için harcanacağını belirten Başkan Yücel, “Sosyal Belediyecilik anlayışıyla hem bölgemizde hem de Türkiye’de örnek uygulamaları hayata geçiren bir belediye olarak, Alaiye Su fabrikamızdan yıllık elde edilen gelirin yüzde 3’ünü can dostlarımızın beslenmesi, sağlığı ve refahı için kullanacağız. Gelirimizin yüzde 3’ünü sokak hayvanlarımız yararına bağışlayacağız. Böylelikle Alaiye Su, tüm canlılara hayat suyu olacak, şifa kaynağı olacak. Su olmazsa hayat olmaz. Kuraklık ve iklim krizinin yaşandığı bu dönemde boşa akıp giden suyumuzu değerlendirip, hiç el değmeden en lezzetli, en hijyenik, en sağlıklı haliyle sizlerle buluşturduk” ifadelerini kullandı.

“MALİYETİ 2 BUÇUK MİLYON DOLAR”

Alanya’nın atıl doğal kaynaklarından bir marka oluşturduklarını söyleyen Başkan Yücel, “Bugün yaklaşık maliyeti 2 buçuk milyon doların üzerinde bir yatırımla yaptığımız tesisimizi hayata geçiren ekip arkadaşlarımı, bizlere bu konuda katkı ve destek sunan tüm kurum ve kişilere sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Alanya Belediyesi’ni, bizim üretken belediyecilik anlayışımızla artık kendi kendine yeten, ürettikçe güçlenen, güçlendikçe kendi öz kaynaklarını kullanarak tasarruf eden bir belediye haline getirdik. Su’yumuzu kendimiz üretiyoruz. Ekmeğimizi kendimiz üretiyoruz. 50 noktadaki Halk Ekmek Büfemizde günde 30 bin- 40 bin arası ekmek üretiyoruz. Kurduğumuz Beton fabrikalarımızda kendi betonumuzu üretiyoruz. En uygun fiyatla piyasaya beton vererek, tekelleşmeyi önlüyoruz, fiyatların dengede ve ucuz kalmasını sağlıyoruz. Asfalt Plentimiz ve Maden Ocağımızda kendi asfalt malzememizi üretiyoruz. Maden ocaklarımızda kullandığımız asfaltın hammaddesinin yüzde 20-30’unu biz kendimiz üretiyoruz. Asfalt Plentimizdeki üretimimizle, bölgedeki tüm kurumların asfalt ihtiyacını biz karşılıyoruz. Kurduğumuz Güneş Enerji Santralinde kendi elektriğimizi üretiyoruz. GES 4’ten sonra GES 5 ve GES 6’nın kurulumuna başladık. Park Bahçeler seramızda yıllık ve mevsimlik bitki ve çiçeklerimizi kendimiz üretiyoruz. Doğal ve sıvı gübremizi kendimiz üretiyoruz. Alanya’nın kaynaklarını işleyerek, Alanya’nın taşından toprağına kadar bütün ürünlerini daha değerli hale getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“ALANYA’YI PROJE VE ESERLERİMİZLE DONATACAĞIZ”

Alanya için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Başkan Yücel, “Canımızı dişimize takacağız, çalışmaktan, üretmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Alanya’mızı eserlerimizle, projelerimizle donatmaya devam edeceğiz. Biz hep birlikte milli manevi değerlerimize sahip çıkarak, çok çalışarak, çok üreterek Alanya’mızı, Cumhuriyetin 2. yüzyılında daha yükseklere taşıyacağız. Sözlerime son verirken, adıyla, tadıyla Alanya’nın değeri olan, yerli ve milli bir marka olan Alaiye Su’yu, ilklerin şehri, turizmin, tarımın, sporun ve ticaretin başkenti Alanya’mıza kazandırmaktan dolayı çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

CHP'Lİ UYAR'IN BOZKURT RAHATSIZLIĞI CHP'Lİ UYAR'IN BOZKURT RAHATSIZLIĞI

DUALARLA HİZMETE GİRDİ

Başkan Yücel konuşmasının ardından Alaiye Doğal Kaynak Suyu Üretim Fabrikası’nın danışmanlığını yapan ve kuruluşunda büyük emekler sarf eden Şeref Çobanoğlu’na teşekkür plaketi verdi. Alanya İlçe Müftüsü İhsan İlhan’ın duaları eşliğinde ise kurdele kesim törenine geçildi. Akabinde de Başkan Yücel, katılımcılara fabrikayı gezdirerek işleyiş ve paketleme sistemi hakkında bilgiler verdi.

Editör: Kerim Toksöz