Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin kanun dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre Bu kapsamda bulunan konut kiralamaları için, kiralama sözleşmesi yapılmadan önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin belgesi alma zorunluluğu getirildi. Alanya’da emlak ve turizm sektörünün de merakla beklediği bu kanun hakkında Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Kerim Balıktay ve Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu kanunu heyecanla beklediklerini ve Alanya’nın yararına bir iş olduğunu dile getirdiler. 

‘KANUNSUZLUK ORTADAN KALKACAK’ 
Kanunla birlikte haksız kazanç elde edenlerin ortadan kalkacağını söyleyen Kerim Balıktay,” Bizim beklediğimiz ve istediğimiz bir şeydi. Bununla beraber illegal iş yapanlar da ayıklanmış oldu. Haksız kazanç elde edenler vergiye tabi oldu. Kanunun yasalaşmasına çok memnun olduk. Ancak sadece bununla kalınmamalı daha fazla düzenleme yapılmalı” dedi. 

OBA'DA SON DERBİ OBA'DA SON DERBİ

‘HERKES EŞİTLENDİ’ 
Herkesin eşit şartlarda iş yapacağına dikkat çeken Servet Şakiroğlu memnuniyetini ifade etti. Şakiroğlu,” Turizmcilere de devlete de faydası olacak. Bizim istediğimiz olay da buydu. Herkesin eşit şartlarda aynı sahneye çıkmasıydı öyle de oldu. Yalnız burada bir handikap var. Bu işi yapmak isteyenler apartmandaki kişilerin çoğunluğunun alması gerekiyor. Bunun yerine yüzde 51 çoğunluk olması daha iyi olurdu” diye konuştu.