Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın, yeni asgari ücretin 17 bin 2 lira olduğunu açıklamasının ardından gözler SGK ve Bağ-Kur primlerine çevrildi. Alınan bilgilere göre bununla birlikte en düşük Bağ-kur prim ödemesi tutarı da netleşti.  Asgari ücretin 17 bin 2 lira olmasının ardından en düşük Bağ-kur primi 6 bin 901 TL oldu. Yaşanan artışın Bağ-Kur primi ödeyen küçük esnafı oldukça olumsuz etkileyeceğini belirten Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya, “ Devlet yetkilileri küçük esnafa destek olmalı” dedi.

‘DESTEK VERİLMELİ’

'ÖHEP KOLEJİ İLE HAMDULLAH EMİN PAŞA VAKFININ HİÇBİR BAĞI YOK' 'ÖHEP KOLEJİ İLE HAMDULLAH EMİN PAŞA VAKFININ HİÇBİR BAĞI YOK'

Akkaya Alanya Özgür Medya ekibine yaptığı açıklamasında, “17 bin 2 lira asgari ücret tüm işçilere hayırlı olsun.  Ancak asgari ücrete endeksli olan en düşük Bağ-Kur pirimi de en az 6 bin 901 TL oldu.  Bu pirim küçük esnaf ve sanatkarın ödeyebileceği bir rakam değildir. Esnafın ödediği Bağ-Kur primleri asgari ücrete dayalı olarak artış gösteriyor. Yapılan zam ile birlikte esnafın bu rakamları her ay düzenli ödeyebilme şansı çok düşük. Düzenli Bağ-Kur primini ödeyen esnaf oranı bu rakamlardan sonra hızla düşecektir. Bu küçük esnaf için özellikle çok yüksek bir rakam. Bu sebeple devlet büyüklerimizin küçük esnaflarımıza destek olması gerekiyor. Yoksa esnaflarımız bellerini doğrultamaz” dedi.

Editör: Kerim Toksöz