Herkesin merakla beklediği asgari ücret dün açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan 2024 yılı asgari ücretini 17 bin 2 lira olarak açıkladı. Açıklanan rakam beklentileri karşılasa da bazı kesimler memnun kaldı bazı kesimler memnun kalmadı. Yeni asgari ücret hakkında değerlendirmede bulunan turizm sektör temsilcileri açıklanan rakamın tatmin edici bir rakam olduğunu ama turizmcileri bu yıl maliyetler açısından zor sokacağını söylediler. 

SINAV KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI SINAV KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

TURİZMCİLER İÇİN ZOR BİR SINAV
Yeni açıklanan asgari ücretle birlikte sektörün maliyetlerinin daha çok artacağını söyleyen Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu,” Açıklanan rakam herkesin beklentisiydi. Senede bir kez açıklanacak olması da çok yerinde bir karar. Turizm açısından baktığımız zaman maliyetlerimiz gittikçe artıyor. Asgari ücrete yapılan zamla birlikte girdi maliyetleri de artacak. Yapılan zam yüzde 50 ise bizde yüzde 150 gibi yansıyacak. Hükümette dövizi dizginlemek için önlemler alıyor. Bu şartlar altında satışlardan alacağımız gelirler giderek düşecek. Bu yıl turizmcileri çok zor şatlar bekliyor” diye konuştu. 

‘İŞVERENLERE DESTEK ARTMALI’
Asgari ücret zammının işverenlere ve turizm sektörüne bir yük olduğunu belirten Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan işverenlere devletin desteğini arttırması gerektiğinin altını çizdi. Orkan,” Açıklanan asgari ücret beklediğimiz düzeylerde oldu. Tabi ki bu zam doğal olarak turizm işletme maliyetlerine yansıyacak. Beklentimiz asgari ücretin artmasının yanı sıra işverenlere sağlanacak olan desteğin daha yüksek olması yönünde “ şeklinde konuştu.

Editör: Kerim Toksöz