Alanya’ya tatile gelmek isteyen turistlerin günlük ve aylık kiralık dairelere ilgisi artış gösterdi.  Son yıllarda günlük kiralık evler tüm dünyada hızla yayılan bir konaklama türü olarak dikkati çekiyor. Ancak bu durumun vergi vermeden ve kimlik bildirimi yapılmadan gerçekleşmesi turizmcilerin tepkisini çekmişti.  Duruma bakıldığında ise otel ve airbnb evleri kıyaslandığında airbnb evlerinin daha uyguna kiralanması tercih sebebi oldu. Yapılan araştırmalara göre airbnb evlerinde statü değişmekle birlikte günlüğü 800 TL’ye ev bulunabilirken, bir otelde bir gece konaklamanın bedeli minimum 2 bin TL’den başlıyor. Hal böyle olunca turistler airbnb evlerini tercih ediyor. 

450 TL’YE ODA VAR 

ALANYA BAYRAMA HAZIR ALANYA BAYRAMA HAZIR

Alanya’da yüzlerce airbnb ilanları mevcut. Bu ilanlara bakıldığında, 2+1 1+1,3+1 gibi dairelerin fiyatlarında değişiklik olması ile her bütçeye göre kiralık ev bulunabiliyor. Örneğin Alanya’da 2+1 4 yataklı bir airbnb dairesinin günlük fiyatı 800 TL’den ilana verilirken, stüdyo oda 450 TL’den kiralanabiliyor.  4 kişilik bir ailenin 1 haftalık konaklama bedeli ise 5 bin TL’ye mal oluyor. Bu kapsamda uygun olması ise airbnb evlerinin tercih edilmesini sağlıyor. 

AİRBNB EVLERİ OTELLERE ZARAR MI VERİYOR?

Otellere bakıldığında ise bir gece konaklama fiyatı ise 2 bin TL’den başlangıç gösteriyor.  Bu yeni konaklama biçimi, turizm sektöründe yeni bir iş modeli oluştururken otel apart gibi konaklama seçenekleriyle rekabet ediyor.  Bir otelde 4 kişilik çekirdek bir ailenin konaklaması minimum 15 bin TL’yi buluyor.

Editör: Kerim Toksöz