Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ALTSO) aylık olağan meclis toplantısında konuşan Eray Erdem, Cumhuriyet'in sadece bir rejim veya yönetim şekli olmadığını vurgulayarak, bu Cumhuriyet rejiminin Türkiye'nin bir arada durmasının temel nedeni olduğunu belirtti. Erdem, Cumhuriyetin değerini kavramanın ve sürdürmenin önemine vurgu yaptı. Erdem ayrıca, ALTSO'nun huzurevine yaptığı ziyareti anlatarak, yaşlıların Cumhuriyet Bayramı'na büyük bir heyecanla hazırlandıklarını ve onların emeklerinin Türkiye'nin bugünkü durumunu şekillendirdiğini ifade etti. Kendi nesillerinin sorumluluğunun, gelecek nesillere daha iyi bir ülke bırakmak olduğunu belirten Erdem, bu amacı gerçekleştirmek için çaba harcamaları gerektiğini söyledi.

YASA TASARISI VE KONUT SATIŞLARI

ALTSO Başkanı Eray Erdem son dönemde gündemi meşgul eden konulara da değindi. İlk olarak, kısa süreli kiralama mevzusu hakkında konuşan Erdem, bu uygulamanın başlamasının hızlı ve geçiş süresiz olduğunu belirtti. Bu durumun Alanya'nın uluslararası imajına zarar verdiğini dile getirdi. Erdem, geçiş süresi verilmesi gerektiğini savunarak, “Bu tür kararlarda bir geçiş süresinin verilmesi lazım. Yani bir değişiklik varsa genelgede gerek kanunla buna bir geçiş süresi 6 ay, bir sene verilmesi lazım ama maalesef böyle bir süre olmadı. Seçim arefesinde belki de o kaygılarla yapılmış bir uygulamaydı. Ama Alanya bu sorunu iliklerine kadar hissetti. Akabinde de son bir iki aydır kısa süreli kiralama ile ilgili gündeme gelen olumsuz kanun tasarısı ile ilgili olumsuzluk vardı. Tabi biz bu konuya ısrarla eğilmek durumunda kaldık” dedi.

“BİZ BUNU ANLATMAK İÇİN ÇOK ÇABA SARFEDİYORUZ”

Ardından, konut sektörüne odaklanarak, birçok apart otelin konut projelerine dönüştüğünü ve müteahhitlerin bu durumdan zarar gördüğünü açıkladı. Erdem, müteahhitlerin sıkıntılarını ve bu sektörün Alanya'nın ekonomisine olan katkısını anlattı. Erdem konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Konut sektörünün hızlanmasıyla şehrimizdeki birçok apart otel yıkıldı, yerini rezidansa bıraktı. Bunlar da yine yabancı ülke vatandaşlarına satılmak üzere inşa edilen konutlar. Yani 50 metrekare, 60 metrekare bizim yerli vatandaşın rağbet edeceği tarzda projeler değil. Dolayısıyla şimdi bu işten müteahhit ne kadar karlı ya da zararlı ise şehir en az onun üç katı, beş katı, belki on katı karlı ya da zararlıdır. Bunu anlatmakla ilgili çok çaba sarf ediyoruz.”

YEREL DİNAMİKLER BİR ARAYA GELMELİ

Erdem, eleştirilere karşın yerel dinamiklerin bir araya gelmesi gerektiğine ve Alanya'nın ekonomik açıdan fark yaratması için birlikte hareket etmeleri gerektiğine vurgu yaptı. Ayrıca, Ankara'da yasa tasarısı hakkında yapılan görüşmeleri ve ALTSO'nun çabalarını anlattı. Erdem, “Sadece İstanbul ve Ankara'yı baz alarak, oradan gelen talepler doğrultusunda maalesef onlar için bizim bölgemiz biraz geride. Geçen burada da söylemiştim oda başkanlarla yaptığımız toplantıda. Şimdi Karadeniz Bölgesi her zaman güçlü siyasi lobi, Karadeniz'in tamamının yarattığı katma değer ve istihdam değerini toplasanız İstanbul belki Antalya kadar yok. Ama aldığımız hizmete bakarsanız yüzde 10'u değil. Dolayısıyla bizim devlete yarattığımız katma değeri İstanbul karşısına alabilmesi için bir arada durmamız şart” diye konuştu.

TURİZM VE KONUT SEKTÖRÜNÜN ÖNEMİ

Eray Erdem, konuşmasının devamında, turizm ve konut sektörünün Alanya için kritik bir rol oynadığını açıkladı. Turizm sektörünün yanı sıra konut sektörünün de şehre büyük katkı sağladığını ve bu sektörün çeşitli ekonomik alanlara olumlu etkiler yarattığını belirtti. Erdem, Alanya'da yapılan istatistiklere göre konutları tercih eden müşterilerin şehrin ekonomisine daha fazla katkı sağladığını vurguladı. Otelcilik sektöründe tatil yapanlarla karşılaştırıldığında, konutları tercih eden misafirlerin daha uzun süre kaldığını ve daha fazla harcama yaptığını açıkladı. Erdem konuyla ilgili açıklamasında, “Alanya özellikle kışın esnafı ayakta tutan kesimin büyük bölümü burada evi olan insanlar. Detaylı bir şekilde anlattık bunu. Onlara da size de söyledim. Hani kamuoyunda bunları sizler de bilirseniz gelen eleştirilere karşı bir savunma anlamında söylüyorum. Şimdi yapılan istatistiklerde zaten konut tercih eden müşteri, otel tercih eden müşteri değil. Yani tatil planlaması yaparken otele mi gideyim, bir apart daireye mi gideyim diyen müşteri değil, direk daire aranmıştır. Yani o yoksa zaten adam gelmeyecek. İkincisi, dünyada daralan ekonomik yapıdan dolayı 8-10 gün olan ortalama tatil süreleri şu an 3-5 güne kadar düştü. Ama konutlara gelen misafirler 3 ay, 3 hafta, 4 hafta, bazen aylarca kışın yarısını kadar bile kalıyorlar harcadıkları para da ona göre” ifadelerini kullandı.

ALANYA’DA İŞBİRLİĞİ GEREKİYOR

SYEDRA AYAĞA KALKIYOR SYEDRA AYAĞA KALKIYOR

Eray Erdem, Alanya'daki iş dünyası ve yerel dinamiklerin bir arada hareket ederek şehri daha da ileriye taşıması gerektiğini söyledi. Kendi bölgesinin gücünü fark etmesi ve İstanbul gibi büyük şehirlerle rekabet edebilmesi için işbirliğine ihtiyaç olduğunu belirtti. ALTSO Başkanı, konuşmasını sonlandırırken, Ankara ziyaretlerinin detaylarını ve işbirliği raporlarını anlattı. ALTSO'nun Ankara'da yapılan görüşmelerle çekincelerini ileterek yerel ekonomiye olumlu katkı sağlamayı amaçladığını vurgulayarak, “Detaylı çok iyi bir rapor hazırladık. Bunlar komisyonda görüşülürken yine hepsini hakikatten müteşekkil, ciddiye alıp, dikkate alıp ve o minvalde görüşmelerde fikir beyan ettikleri için o süreçte de üç dört defa telefonla görüştük. Günün sonunda da meclise geldiği günün sabahında biz oradaydık. Gittik kanun maddesi görüşülüyor kuliste. Çünkü muhalefetin de milletvekilleri o komisyonda görev alıyor. Onlara da göndermiştik. Daha önce raporlar ulaşmıştı. Dolayısıyla orada her vekile derdimizi anlattık” açıklamasında bulundu.

UYUŞTURUCU SATIŞINA KARŞI ‘UYUMA’

Toplantının ardından Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği Polis Memuru Bülent Aykanat uyuşturucu satılı ve bağımsızlılığı ile ilgili konuşma yaptı. Aykanat konuşmasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen telefonlara indirilen aplikasyon olan UYUMA uygulamasından bahsetti. Aykanat uygulamayla ilgili şunları söyledi; “Bu uygulamada kesinlikle kimliğiniz gizli kalıyor 3. şahıslarla paylaşılmıyor uyuşturucu ile ilgili her hangi bir şey görürseniz ordan ihbarda bulunabilirsiniz ve o ihbar direk bizim Narkotik büroya düşüyor.” Aykanat konuşmasında Alanya’da bahsedildiği kadar fazla uyuşturucu satışı olayı olmadığını belirtti.

Editör: Kerim Toksöz