Meclis'e sunulan "Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde, konutların gerçek ve tüzel kişilere turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin usul ve esasları değerlendiren Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Küçüker, “Tekliften anladığımız daha çok turistleri her şey dahil sisteme çekmek. Bu karar esnafımıza ve diğer sektörlere sıkıntı yaratacaktır” dedi. 

‘ORTAK AKILLA ÇÖZÜLMELİ’

CHP'Lİ UYAR'IN BOZKURT RAHATSIZLIĞI CHP'Lİ UYAR'IN BOZKURT RAHATSIZLIĞI

Küçüker, “Bir kanun teklifi verildi ve bu teklifte konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik kanun değişikliği ile alakalı. Bu kanun teklifini incelediğimiz zaman ciddi sıkıntılar olduğun gördük. Tekliften anladığımız daha çok turistleri her şey dahil sisteme çekmek. Bu karar esnafımıza ve diğer sektörlere sıkıntı yaratacaktır. Açıklamada İspanya modelinin incelendiğinden bahsediliyor. İspanya'da her şey dahil sistemi yok genelde oda kahvaltı veya sadece oda şeklinde gelen turistlerde çarşıya iniyor taksiden restorandan  her şeyden katkıda bulunuyor. İspanya'daki modelde kiralama ile ilgili izinlerde belediyelerden tedarik ediliyor.  Ele alınan kanun ortak akılla çözülmeli ve sivil toplum örgütlerinden de görüş alınarak düzenleme yapılmalı. Tabii ki kiralanan her konut kayıt altına alınmalı biz sonuna kadar destekliyoruz. Ama turizm sadece otellerden ibaret değil bunun düşünülmesi lazım. Böyle bir hamle yapıldığı zaman turistler artık otelden dışarı çıkmayacaklar” dedi.

‘BÜYÜK KAYIPLAR YAŞANABİLİR’

Küçüker, “Alanya özelinde baktığımız zaman çarşıya gelen turist 500 bin iken 50 bine düşecek. Onun için bu konu ciddi anlamda incelenmeli. Maddi olarak büyük bir kayıp yaşanacak.  Bizim önerimiz kararlar alınacaksa ortak akıl ile alınmalı. Günlük kiralama gibi durumlarda bakanlık değil ama ilgili belediyeler suretiyle çözülebilir. Bu konuda en önemli husus evlerinde huzurla yaşayan ev sahiplerinin huzurlu bir şekilde yaşama haklarını da korumak en önemli konudur” ifadelerine yer verdi.

Editör: Kerim Toksöz