ALTAV ve ALTİD Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, Alanya Özgür Medya’ya yaptığı açıklamasında turizmin bir çok yönden etkilendiğini ifade ederek, özellikle Ortadoğu'daki savaşların sektörü derinden etkilediğini belirtti. Türkiye'nin jeopolitik konumu nedeniyle diplomatik adımların kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Dahaoğlu, “Turizmin ekonomideki gelişmelerden, iklim değişikliklerinden, savaşlardan ve benzeri her gelişmeden maksimum düzeyde etkilendiğini biliyoruz. Dünyadaki savaşlar, özellikle ortadoğudaki savaş, ülkemiz turizminin gidişatını çok etkiliyor. Jeopolitik konumumuz sebebiyle kilit rol oynuyoruz, attığımız her diplomatik adım bıçak sırtı. Ortadoğu ülkelerine çok yakın olduğumuz düşünülüyor, coğrafya bilgisi eksikliğiyle mücadele ediyoruz” diye konuştu.

‘BEKLENEN OLUMLU ETKİLER MALİ ZORLUKLARA NEDEN OLDU’

SINAV KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI SINAV KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Döviz kurlarındaki artışın beklenen olumlu etkilerinin aksine mali zorluklara neden olduğunu dile getiren Dahaoğlu şunları söyledi; “Döviz fiyatlarının yükselmesinden mutlu olacağımız düşünülüyor, tam tersi, maliyetlerimiz yükseldiği için zor durumda kalıyoruz. Bu yıl, tesislerde en çok kullanılan en büyük gider kalemlerini oluşturan 28 kalemin fiyatı 2023 yılının Ocak-Aralık döneminde toplamda yüzde 47,6 oranında arttı. Bu artışlar paket fiyatlarına da yansıyacak ve sezona yine yüksek fiyatlarla girmek zorunda kalacağız.”

‘UMARIM İÇ HUZURLA TURİZM YAPABİLİRİZ’

Dahaoğlu konuşmasının devamında kış aylarında yoğun tanıtım çalışmalarının yanı sıra, ekonominin düzelmesi ve savaşların sona ermesi temennisinde bulundu. Turizmin iç huzurla yapılabileceği bir döneme geçiş umudunu ifade eden Dahaoğlu, “Yine zor bir sezon, yine zor koşullar var.  Bu kış elimizden gelen tanıtım çalışmalarını yapıp, savaşlar bitsin diye dua etmek dışında bir çözüm yolumuz yok şu anda. Umarım ekonomi düzelir, savaşlar biter, biz de iç huzurla turizm yapabiliriz” diyerek sözlerini noktaladı.

Editör: Kerim Toksöz