Dev Turizm İş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, iş akdi askıya alınmamış olmak şartının İşsizlik Sigortası Yasası'na eklenmesiyle işçilerin haklarının gasp edildiğini vurguladığı açıklamasında, ‘askı’ uygulamasının işçilerin iş yerinde olmadıkları için ücret alamamalarına ve işsizlik maaşı alamamalarına neden olduğunu belirtti. Özellikle turistik bölgelerde, sezon boyunca çalışan işçilerin sezon sonunda yeni bir iş bulana kadar geçim mücadelesi vermeleri beklendiğinin altını çizen, Yahyaoğlu, işverenlerin kışın çalışanlarına katlanmamak için 'askı' uygulamasını tercih ettiğini ifade etti. 

POLİSİN KOVALADIĞI MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ BAHÇEYE UÇTU POLİSİN KOVALADIĞI MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ BAHÇEYE UÇTU

“İŞÇİLERİN HAYAT SIKINTILARI SEZONUN BİTİMİYLE BAŞLADI”

Yahyaoğlu, “Turizm işçileri çalışmadıkları dönemlerde işsizlik maaşı alamıyorlar. Alanya gibi turistik bölgelerde, birçok işçi sadece sezon boyunca çalışıyor ve sezonun sonunda 6 ay boyunca yeni bir iş bulana kadar geçim mücadelesi veriyor. 'Askı' uygulamasının etkisi bölgelere göre değişiyor, bazıları için sadece 3 ay çalışma dönemi bile olabiliyor. Sezonun bitmesiyle işçiler yıllardır olduğu gibi bu yılda sıkıntı yaşayacak.” diye konuştu.

“KALİFİYE OLMAYAN OTEL YÖNETİMİ KALİFİYE ELEMAN İSTİYOR”

Yahyaoğlu, kalifiye eleman sorununa da dikkat çektiği açıklamasında, ‘askı’ uygulamasının, kalifiye eleman sıkıntısını doğurduğunu ve sektörden uzaklaşan insanların işsizlik ödeneği de alamayarak sorunun daha da derinleştiğini belirtti. Bu bilinçli yapılan uygulamanın, sektörde kalifiye eleman eksikliğine neden olduğuna vurgu yaparak, toplu bir çözüme ihtiyaç olduğunu ifade eden Yahyaoğlu, turizm sektöründeki işçilerin bu zorlu süreçte sendikalar aracılığıyla bir araya gelerek haklarını savunmalarının yanı sıra, kalifiye eleman sorununa dikkat çekerek sektördeki sürdürülebilirliği sağlamak adına toplu çözümlere odaklanmaları gerektiği vurguladı. Yahyaoğlu konuşmasını, “Kalifiye olmayan otel sahipleri ve yönetimi kalifiye eleman istiyor ve kalifiye eleman sorunu yaşıyor ne kadar ilginç” diyerek noktaladı.