Yaşanan bu taşıt sayısı, özellikle ilçelerdeki trafik sıkışıklığını ve park sorunlarını daha da derinleştiriyor. Alanya'nın en büyük sorunlarından biri haline gelen trafik çilesi, vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. Hızla artan taşıt sayıları, özellikle şehir merkezinde ulaşımın zorlaşmasına ve park yerlerindeki sıkıntılara neden oluyor.

ANTALYA MOTOSİKLET KULLANIMINDA 2’İNCİ SIRADA

Yayımlanan verilere göre, Antalya’da ki taşıtların 661 bin 299 adeti otomobil, 227 bin 691 adeti kamyonet, 417 bin 836’sı motosiklet, 60 bin 428 adeti traktör, 29 bin 6 adeti kamyon, 20 bin 88 adeti minibüs, 11 bin 943 adeti otobüs, 4 bin 345 adeti ise özel amaçlı taşıtlar oluşturuyor. Antalya’nın nüfusuna bakıldığında 2021 nüfus sayımına göre 2 milyon 619 bin 832 kişi yaşıyor. Bu da demek oluyor ki 2 kişi ye ortalama 1 taşıt düşüyor. Bu verilere göre şehirdeki taşıt sayısı, özellikle otomobil ve motosiklet gibi bireysel ulaşım araçlarında ciddi bir artışı gösteriyor. Trafik sıkışıklığı ve park yeri bulma gibi sorunlardan kaçmak isteyenlerin tercihi olarak görülen trafiğe kayıtlı motosiklet 417 bin 836 ile İstanbul’dan sonra en fazla motosiklet kaydı olan 2’inci il olarak kayıtlara geçti.

ÖZÇELİK'TEN DOĞALGAZ MÜJDESİ ÖZÇELİK'TEN DOĞALGAZ MÜJDESİ

ALANYA’DA TRAFİK SORUNU BİTMİYOR

Artan taşıt sayıları, Alanya'da trafik problemini her geçen gün büyütüyor. Ana bağlantı noktalarında sıkışan trafik ve duyarsız sürücülerin neden olduğu ikinci şeride park sorunları, vatandaşların günlük yaşantısını olumsuz etkiliyor. Şehir yönetimi, trafik sorununu çözmek adına çalışmalarını sürdürse de, yaşanan artışla birlikte bu çözüm süreci daha da karmaşık bir hale geliyor.

KISA MESAFEDE BİREYSEL ARAÇLAR AZALTILMALI

Trafik sorununun yanı sıra, taşıt sayısındaki artışın hava kirliliğini tetiklediği gözlemleniyor. Uzmanlara göre, kısa mesafelerde bireysel araç kullanımının azaltılması, hem trafik sorununu hafifletebilir hem de hava kirliliği ile mücadelede önemli bir adım olabilir.

Editör: Kerim Toksöz