Taksicilerin kısa mesafede yolcudan aldığı indi-bindi ücreti hakkında tartışmalar devam ediyor. Sektör temsilcilerinden bir kısmı bu ücretin yasal olmadığını belirtirken, bir kısmı ise taksicilerin kısa mesafe yolcularını almama ihtimalini ortadan kaldırmak için bu uygulamayı tercih ettiklerini söyledi. Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya, taksici esnafının da gözünden bu duruma bakılması gerektiğinin altını çizdi. 

‘81 İLDE İNDİ-BİNDİ ÜCRETİ ALINIYOR’

Başkan Ali Akkaya taksimetre ücreti ve indi-bindi gibi ücretlerin UKOME Genel Kurulunda, farklı her kurumdan bir kişi olmak üzere 24 kişinin katıldığı bir toplantıda belirlendiğine değindi. Akkaya, “Yasal olmadığını düşünenlerin yeri Adalet Sarayı’dır. Çünkü biz kendi kafamıza göre indi bindi ücreti belirlemiyoruz. 6360 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu gereği UKOME genel kurulunda bu kararlar alınıyor. Taksimetre ücretleri, indi-bindi ücretleri burada belirleniyor. Burada da UKOME genel kurulu üyeleri arasında da 24 ayrı kurumdan yetkililer bulunuyor. Büyükşehirden ,Valilikten, Emniyet Müdürlüğünden, Jandarmadan, Ulaştırma Bölge Müdürlüğünden, tüm kesimlerden birisi var. Bu 24 kişiden sadece birisi Antalya şoförler odasından, diğer 23 kişi farklı kurumdan yer alıyor. Bu karar yasal değilse yargı merciine taşıyabilir. Kaldı ki Türkiye de 81 ilde 1000 e yakın ilçenin tamamında indi-bindi ücreti vardır” ifadelerine yer verdi. 

ALANYA'NIN STRATEJİK PLANI ALANYA'NIN STRATEJİK PLANI

‘İNDİ-BİNDİ ÜCRETİ DE OLMASA YAPILIR MI BU İŞ’

Bu duruma taksici esnafının gözüyle de bakmak gerektiğine değinen Akkaya, “Taksici gözünden de bu olaylara bakmak gerekiyor. Bir taksici olduğumuzu düşünelim. Alanya’da bir müşteri kütürüp mevkine çağırdı. Hava yağmurlu, 200 metre ileriye giden müşteriyi bıraktık. Geri dönüp 20 taksinin arkasına geçtik. Aldığımız ücret ne oldu ki? Bu işi yapar mısınız siz olsanız? Onun için indi bindi ücretinin muhakkak olması gerekiyor. Olması gerektiğinden dolayı da 81 ilde mevcut. Yasal değildir ifadesi kullanan arkadaşın işini bilmemesinden ibarettir. Alanya’da mevcut fiyat tarifesi şu şekilde: Taksimetre açılış 30 TL, kilometre 30 TL, indi-bindi 90 TL” dedi.

Editör: Kerim Toksöz