ZABITA EKİPLERİ’NDEN 7/24 BAYRAM MESAİSİ ZABITA EKİPLERİ’NDEN 7/24 BAYRAM MESAİSİ

İsrail-Filistin savaşı nedeniyle Türkiye başta olmak üzer Alanya’da da sağlık turizminin kriz nedeniyle kayıp yaşayıp yaşamadığı merak konusu oldu. Alanya’da her geçen gün ivme kazanan sağlık turizminin gelecek yıllarda sadece Alanya ekonomisine 100 milyon dolar katkı sağlaması hedeflerin arasındaydı. Dünya genelinde yaşanan krizler beraberinde ekonomik kayıpları da getiriyor. Ancak yaşanan krizin sağlık turizmini korkulduğu kadar sarsmadığını belirten Prof. Dr. Tevfik Yazan, “Hastalar nerede olursa olsun bu hizmeti almak ister. Etrafımızda 15 yıldır savaş hiç eksik olmuyor. Antalya ve Alanya kendini geliştiriyor ve hasta kapasitesini arttırıyor” şeklinde konuştu.
‘TÜRKİYE İSTİKRAR ADASI GİBİ ORTADA’
Yazan açıklamasının devamında, “Savaşla ilgili durum tüm ülkeyi ve sektörleri tabii ki olumsuz etkiledi. Ancak konu sağlık olunca diğer sektörlere nazaran etkilenme durumu daha az olur.  Nihayetinde sağlık çok ötelenemeyecek bir ihtiyaç. Hastalar nerede olursa olsun bu hizmeti almak ister. Etrafımızda 15 yıldır savaş hiç eksik olmuyor. Bizde artık doğal bir bağışıklık oldu. Türkiye bir istikrar adası gibi ortada. Sağlık turizmimizin çok etkileneceğini düşünmüyorum. Bölgemizde diş sektörü en ön planda.  Antalya ve Alanya kendini geliştiriyor ve hasta kapasitesini arttırıyor” dedi.
DEVLET TEŞVİK VERİYOR
“Sektördeki hizmet verenlerin hastane, muayehane gibi sağlık turizmi ile ilgili devletinde yaptığı güzel destekler ve teşvikler var” şeklinde konuşan Yazan, “Alanya yerel hastaneler, tıp merkezleri ve özel klinikler, modern donanımları ve uzman kadrolarıyla uluslararası standartlarda hizmet sunuyor. Hekimlerimiz ve ekipleri son iki sene de bu mesleği daha profesyonel yaparak sağlık turizmine büyük katkılar sunmaya başladı. Bu çalışmaların kazanç olarak yansıması önümüzdeki yıllarda ciddi rakamlara yükselecek. Bu yıllarda 10-15 milyon dolarlık gelir Alanya’daki sağlık turizminin gelişmesi ile birlikte 100 milyon dolarları bulacak. Bakanlığın destekleri ile de sektöre farkındalık artış gösterdi. Bununla birlikte kalite akreditasyonuna çalışan yetki belgesi almaya çalışan başvurularda çoğaldı. Son 30 yılda Avrupa'nın yarısı Türkiye'yi görmüştür. Ne kadar savaş olsa da Türkiye'de her şey yolunda gitti. Bu savaşın sağlık turizmini olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum” dedi.

Editör: Kerim Toksöz