Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayınlanan verilere göre, Türkiye’de konaklama tesislerinin bankalara olan nakdi kredi borçları Ocak-Kasım 2023 döneminde yüzde 164 artarak 88,6 milyar TL arttı. Ortalama dolar kuru bazında bakıldığında nakdi kredi borçlarındaki artış yüzde 86 olurken toplamda 2 milyar dolardan 3,8 milyar dolara çıktı. Oteller ve turizm firmalarının kredi artışının önemli bir kısmını, mali sıkıntıların güncel gereksinmelerinden yaptığı ve artışın yüzde 91’lik kısmının enflasyondan kaynaklandığı iddia edildi. 

‘MALİYETLER KATLANDIKÇA KATLANDI’ 

Alanya Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, “Devamlı söylüyoruz, oteller artık para kazanmıyor. Çünkü maliyetlerimiz çok yüksek. Bir sene öncesinden Euro’yla satış yaptığımız için Euro da fazla yükselmediği için, kullandığımız malzemelerin fiyatları ise çok fazla yükselince para kazanamamış oluyoruz. Kullandığımız malzemelerin fiyatları Euro’nun artışından kat ve kat fazla olduğu için maliyetlerimiz arttı. Bir diğer yandan elektrik, su ve işçi ücretleri 2 defa asgari ücret artırıldı. Dolayısıyla maliyetler katlandıkça katlandı. Önceki yıllarda turiste satış yaptığımız ön sezon fiyatlarımıza şimdi maliyetlerimizi karşılayamıyoruz. Durum böyle olunca ister istemez otelciler bankaya girmek zorunda kaldı” ifadelerini kullandı. 

‘DESTEK VERİLMEZSE OTELCİLER İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAZ’ 

KPSS ÖABT İLK KEZ ALANYA’DA YAPILACAK KPSS ÖABT İLK KEZ ALANYA’DA YAPILACAK

Şakiroğlu devletin konaklama sektörüne destek vermesi gerektiğini belirterek, “Özellikle vergiler kat ve kat arttı. Hepsi yüzde yüzün üzerinde arttı. Kurumlar vergisi yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarıldı. Belediye’nin vergileri, KDV, ÖTV ve Konaklama vergisi hepsi arttı. Biz sadece tahsilat yapıyoruz. Dolayısıyla otellerin bankaya girmesi normal. Burada yapılması gereken otelcilere devletin ucuz kredi vermesi lazım. Uzun vadeli ucuz kredi ile destek verilmesi gerek. Yoksa otelciler işin içinden çıkamaz. Çoğu otel kendisini yenileyemedi. Yenilemek istiyor ihtiyaçları var. Maliyetlerin altından kalkamadığı için almak zorunda kaldı. Devletin şapkasını önüne koyup düşünmesi lazım. Turizm altın yumurtlayan bir tavuk, eğer bu tavuğu bakmazsan iki gün sonra tavuk yumurtadan kesilir. Onun için turizmcilere iyi bakılması gerekiyor. Gerek vergi gerekse kredi yönünden talepleri göz ardı etmemesi gerekiyor” dedi.

Editör: Kerim Toksöz