Okulların açılmasıyla beraber özellikle kreş ve birinci sınıflarda solunum yolu enfeksiyonu riski arttı. Kapalı alanlarda en çabuk yayılabilen enfeksiyonlar arasında viral enfeksiyonlar  yer aldı. Uzmanlar viral enfeksiyonların en çok, burun tıkanıklığı, vücut ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş şeklinde kendini gösterdiğini vurguladı. Alanya İlçe Sağlık Müdürü Nadir Aldemir, okul yaşındaki çocukların hasta olmalarının normal karşılanması gerektiğine değinerek dengeli beslenme, yeterli su tüketimi ve düzenli uykusu olan çocukların böyle hastalıkları kolayca atlatabileceğini söyledi.

GÖKTEPE'DEN SICAKLIK UYARISI GÖKTEPE'DEN SICAKLIK UYARISI

‘BU YAŞTAKİ ÇOCUKLARIN HASTA OLMALARI ÇOK NORMAL’

Alanya İlçe Sağlık Müdürü Dr. Nadir Aldemir, “Okulların açılması ile solunum yolu enfeksiyonuna alileler ne kadar tedbir de alsa maskesiz bir işe yaraması zor. Bu yaştaki çocuklara da maske taktırmak imkansız. Çocuklar zaten kapalı bir ortama giriyor ister istemez hasta olabiliyorlar. Ancak bu yaşta bu tür enfeksiyonları kapmaları bağışıklık sistemlerini güçlendirir, korkacak bir şey değil. Bu yaşlarda oyun çağında oldukları için hasta olmaları çok normal bu yüzden bir panik ortamına girmeye gerek yok. Tabi çocuk hasta olunca bir muayeneden geçmeli gerekli tetkikler ve tedbirler alınmalı. Eğitim önemli bir müessese ama bu tür enfeksiyonlar da bağışıklıkları güçlendiriyor” dedi. 

BOL MEYVE VE SEBZE ÖNERİSİ

“Sağlıklı beslenme çok önemli çocuklarda, dengeli beslenen, meyve ve sebze tüketen bir çocuğun vitamine ihtiyacı yok. Ama eksikliği varsa aile hekimi eşliğinde süreli olarak kullanılabilir. Bir kaç kez hasta olabilir çocuklar bu normaldir, bağışıklığı düşük anlamına da gelmez. Uygun kıyafetleri de giymesi önemli burası çok soğuk bir kent değil ona göre giydirilip, sağlıklı beslenen bir çocuğun bir sorunu yoktur” dedi.

Editör: Kerim Toksöz