Tapu işlemlerinin noterlerde gerçekleştirilmesi gayrimenkul ve inşaat sektörünün daha hızlı ve etkili bir şekilde ilerlemesine katkı sağlıyor. Yerli satışların yanı sıra yabancılara satış gibi işlemlerin de noterlerde yapılmasıyla birlikte bürokratik süreçlerin azalması ve işlemlerin hızlanması bekleniyor. Hayata geçirilen tapu işlemlerinin noterlerde gerçekleştirilme uygulaması, Alanya’da başladığı 4 Temmuz tarihinden bu yana başarılı bir şekilde devam ediyor. 

ALANYA’DA NOTERLER YAKLAŞIK 10 İŞLEM YAPTI

Uygulamanın başlamasından itibaren Alanya noterliklerinde yaklaşık 10 işlem gerçekleştirilmiş durumda. Bu yeni düzenleme sayesinde tapu işlemleri, sektörde herhangi bir sorun yaşanmadan hızlı ve etkili bir şekilde tamamlanıyor. Uygulamanın sektöre getirdiği kolaylık ve pratiklik, Alanya'daki tapu işlemlerinin daha da verimli bir şekilde yürütülmesini sağlıyor. Sektör temsilcileri, noterlerde gerçekleştirilen işlemler sayesinde vatandaşların daha az bürokratik engelle karşılaştığını ve işlemlerini daha hızlı bir şekilde tamamladıklarını belirtiyorlar. Bu gelişme, Alanya'nın gayrimenkul sektörünün daha da gelişmesine ve büyümesine olumlu bir katkı sağlıyor.

KÜÇÜKER: YABANCILARA İŞLEM GELİRSE BÜROKRATİK ZAMAN KAYBI OLMAZ

OBA'DA SON DERBİ OBA'DA SON DERBİ

Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker ise konuyla ilgili olarak, tapu işlemlerinin noterlerde yapılmasının sektöre olumlu etki sağladığını belirterek yabancılara satış gibi diğer işlemlerin de noterlerde yapılmasının sektör için daha büyük fayda sağlayacağını dile getirdi. Bu sayede tapu yükünün azalacağını ve işlemlerin daha hızlı tamamlanacağını vurgulayan MÜTBİR Başkanı Mustafa Küçüker, “Alanya'mız aslında il ölçeğinde işlem hacmi olan bir bölge. Nüfusu 350-360 bin ama turizm bölgesi olmamızdan dolayı, yerleşik, yabancılar oldukça fazla. Dolayısıyla yabancıların tapu işlemleri de oldukça fazla. Tabiri caizse aldığı yevmiye sayısı birçok ilden çok daha yüksek. Tapu dairesi de bunun önüne geçmek için personel takviyesini kendi imkanları doğrultusunda yapıyordu ama tabii ki tam yeterli kalmıyordu. Bu kanunun tabii ki bize de bir katkısı oldu. Noterlerde artık işlemler yapılabiliyor. Fakat şu an sadece yerliden, yerliye satış olan işlemlerde noter işlem yapabiliyor. Bizim de talebimiz kademeli olarak bunun diğer satışlara da geçeceği söylenmişti. İşte yabancıya satışı olsun, ipotekli satış, kat irtifakı kurma, şerh koyma gibi işlemler de noterlere geçerse zamanla tapunun yükü daha da hafiflemiş olur ve işlemler de hızlanır. Buradaki amaç zaten vatandaşın minimum bürokratik zaman kaybıyla ticaretini sonlandırmak, tapusunu devrettirmek.  Bu da tabii ki bizim için artı bir husus. Diğer işlemlerin de noterlere hızlı bir şekilde geçmesini biz de bekliyoruz. Böylece yapabileceğimiz işlem hacmi noterlerde daha fazla olur. Tapunun yükü azalır” ifadelerini kullandı.