ALKÜ’DE ÖĞRENCİLER İÇİN İKİ ÖNEMLİ İMZA ALKÜ’DE ÖĞRENCİLER İÇİN İKİ ÖNEMLİ İMZA

KOAH hastalığı bilinenin aksine çok yaygın bir hastalık haline geldi. Sigara kullanımının artmasıyla beraber KOAH evrensel bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar, gün geçtikçe sigaranın dünyaya ve insana verdiği zararların giderek arttığı uyarısında bulunarak sigaranın insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğini vurguluyor. Bu sebeple sigarayı bırakmak için pek çok tedavi şeklinin olduğunu belirten Alanya Şehit Ebe Zeynep Eser Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği Hekimi Hakan Arıtanar, “Karar vermek tedavinin en başarılı noktası. Nefesinizin kıymetini bilin” dedi.
BAKANLIK İLAÇLARI KARŞILIYOR
2023 yılında toplamda 350 hastanın sigarayı bırakmak için başvuruda bulunduğunu belirten Arıtanar, “2023 yılında Alanya Şehit Ebe Zeynep Eser Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniğimize yaklaşık 250 kişi başvurmuştur. Başvuran hastalara önce kısa görüşme yapılarak kararlılık durumları tespit edilmiş daha sonra durumlarına göre plan yapılarak sağlık bakanlığının uygun gördüğü tedaviler ve öneriler ücretsiz olarak uygulanmıştır. Eczanede yaklaşık 900 TL olan ilacı bakanlığımız ücretsiz olarak sigara bırakmaya kararlı hastalara tedarik etmiştir ve bu çok güzel ve faydalı bir hizmet. Bu sayede bizim polikliniğimize başvuran 90 hastamız sigarayı bırakmıştır. Diğer hastalarımız da sigara sayısını azaltmıştır. Bu sayede birçok insan hayata yeniden başlamış olup hem sağlık hem de ekonomik olarak kazanç elde etmiştir. Aslında sigara bırakma başarısı önce kişinin düşüncesindeki kararlılıkla başlamaktadır. Hiç unutmadığım bir olayı anlatayım. Gazipaşa’dan bir hastam sağanak yağmur altında dolmuşla 2 araç değiştirerek ilk muayeneye gelmişti. Kimileri 2 sokak ileriden bile başvurmazken bu hastam büyük bir azimle kararlılıkla bize başvurmuştur. Kendisini bu azmi için önce tebrik ettim ve tedavimize başladık. Sonuçta kararlı olduğu için sigarayı kesin bıraktı ve çalıştığı kurumdan da bize 3 hasta gönderdi” dedi.
HER YIL BAŞVURAN SAYISI ARTIYOR
“2023 yılında Kontrol hastalarıyla birlikte 350 poliklinik sayımıza ulaştık” şeklinde konuşan Arıtanar, “  Bu sayı her yıl daha da artmaktadır. Çünkü insanlar artık bu saçmalığa bir son vermek istiyor. Yani sebepsiz yere keyiflenmek de artık saçma geliyor. Yaradılış gereği insanoğlunun keyiflenmesi için bir sebep gerekiyor. Ya güzel bir haber alınır, ya ekonomik bir kazanç elde edilir ya da sevdiği bir kediyi sevmek bile onu rahatlatabilir keyif verebilir. Ama ortada bir sebep yokken sigara içip keyif almaya çalışmak kadar anlamsız bir şey olamaz. Sigara içmeyenler nasıl keyif alabiliyorsa hayattan, içenler de öyle almalılar. Doğal yollarla keyif hormonumuz olan Dopamini arttırmalıyız, yapay olarak sigara içerek dopamine kısa devre yaptırarak değil. Her sigara içişinizde binlerce kanserojen, toksik ve zararlı madde üstelik para ödeyerek vücuda alınmaktadır. Sigarada nikotin olmasaydı kimse içmez bağımlı olmazdı. Bize gelen hastalarımıza 10 gün sonra sigarayı bırakacaklarını ve sigarasız dönemde çok zorlandıklarında sigara içmek yerine nikotin spreylerini kullanmalarını da tavsiye ediyoruz. Çünkü bazı hastalarımıza tek başına ilaç yetmeyebiliyor o yüzden ikili tedaviye geçiyoruz. Bu şekilde birçok insan sağlığına kavuştu, birçok ailede bayram havası esti. Siz de sağlıkta bayramı yaşamak istiyorsanız Sigarayı artık bırakın” sözlerine yer verdi.

Editör: Kerim Toksöz