Keçiboynuzu fiyatları düştü pekmezinin fiyatları arttı Keçiboynuzu fiyatları düştü pekmezinin fiyatları arttı

Turizmin en yoğun olduğu dönemde Alanya esnafı para kazanamıyor. Esnafın para kazanamamasının nedeni ise 2023 turizm sezonunda Alanya’da tatil yapan turistlerin tatillerinin büyük çoğunluğunu otellerinde dinlenerek geçirmeleri, misafirlerin otelleri tercih etmelerinin ise birçok sebebi var. Bunun başlıca sebepleri arasında ise tüm Dünya’da yaşanan ekonomik sıkıntılar, otellerin verdiği her şey dahil sistem ve sıcak hava geliyor. Yaşanan bu durumda verimli bir sezon geçirilmesine engel oluyor. Esnafın başa çıkmaya çalıştığı bu sorun hakkında değerlendirmede bulunan Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir ve Alanya Lokantıcalar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci 2023 sezonunda misafirlerin alım gücünün düşmesinden dolayı böyle bir sorunun yaşandığını dile getirdiler. 

‘ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ, ESNAF ZARARDA’

Pandemi döneminden sonra düzelen turizmin yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı yeniden kötüleştiğini söyleyen Hüseyin Değirmenci,” Geçtiğimiz yıl yaşanan Rusya Ukrayna Savaşı sonucu ülkemize ve özellikle Alanyamıza sığınan Rus ve Ukrayna vatandaşlarının burada yerleşmek ve yaşamak adına yaptıkları harcamalar ve akabinde turizm sezonu ile beraber iyi bir ivme yakalamış;  turist sayısının bugünkü oranına rağmen ekonomik anlamda esnafımız iyi bir sezon geçirmiş ve pandemi zararlarının bir kısmını karşılama imkanı bulmuştu. Ancak 2023 Turizm sezonunda ülkemize ve Alanya'mıza gelen turist sayısındaki artışa rağmen piyasada ekonomik anlamda esnafımızı memnun eden bir durum ortaya çıkmamıştır. Bunun sebepleri arasında özellikle Rus turistlerin alım gücünün düşmesi, geçtiğimiz yıl ki ekonomik rahatlıklarının olmaması, sıcak havalar ve benzeri etkenlerle yeterli miktarda harcama yapmamasıdır. Her şeye rağmen uzun sürecek bir sezon olarak gördüğümüz 2023 sonunda esnafımızın yüzünün bir nebze olsun gülmesini arzu ediyoruz” dedi. 

‘APART OTELLER DAHA AKTİF OLMALI’

Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp esnafa en büyük darbeyi her şey dahil sistemin vurduğunu belirtti. Yenialp,” Nitelikli turistin Alanya’ya gelmesi esnaf için çok daha iyi olacak. Bunu her zaman söylüyoruz. Havanın da sıcak olmasıyla birlikte misafirler otel dışına çıkmıyorlar ancak akşam saatlerinde dışarı çıkıyorlar. Zaten her şey dahil sistem ile otelden her istediklerini temin edebiliyorlar. Geçtiğimiz günlerde haberlerde gördük ki bir misafir her şey dahil sistem ile verilen her şeyi valizine saklamış. Bu gibi durumlar esnafa olumsuz olarak yansıyor. Alanya’nın ve esnafın ihtiyacı olan şey nitelikli turist. Bunun da yolu apart otellerden geçer. Her şey dahil sistem ile çalışan otellerin Alanya esnafına vereceği çok fazla bir şey yok” diye konuştu.

‘HER ŞEY DAHİL SİSTEM KALKMALI’

Esnaf para kazanamazsa Alanya’da tam anlamıyla turizm yapılamayacağını ifade eden Başkan Nuri Demir,” Alanya esnafının para kazanması için her şey dahil sistemin otellerde kalkması gerekiyor. Tatile gelen misafir dışarı çıkıp gezmezse, alışveriş yapmazsa turizm yapılmış sayılmaz. Her şey dahil sistem kalkmazsa Alanya’da esnaflar para kazanamaz” şeklinde konuştu.