Ankara'da düzenlenen MÜSİAD 2023 yılı Değerlendirmesi ve 2024 yılı Beklentileri konulu toplantıda, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önemli açıklamalarda bulundu. Toplantıya MÜSİAD Nevşehir Şube Başkanı Ahmet Çakır ve Başkan Yardımcısı Atıf Gümüşsuyu da katıldı. MÜSİAD'ın gerçekleştirdiği bu toplantısı, ekonomik gelişmeleri takip etmek ve iş dünyasına yön vermek açısından önem taşıyor.

BAŞKAN ÖZÇELİK, VATANDAŞLARIN BAYRAMINI TEBRİK ETTİ BAŞKAN ÖZÇELİK, VATANDAŞLARIN BAYRAMINI TEBRİK ETTİ

Bakan Şimşek'te toplantıya ilişkin önemli bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Şimşek, "2023 yılında global mal ticaretinde azalma yaşandı. ABD, son 40 yılda en sıkı para politikasını uyguladı ve önümüzdeki seçimler dünya ekonomisini etkileyecek. ABD'nin 2023 büyüme oranı %1.7 oldu. Çin fazla büyümedi, Avrupa ise toparlanma sürecine girdi. Türkiye'nin büyümesi güçlü seyretti ve OECD verilerine göre, küresel pazara göre %1.5 kat artış gösterdi. 2024 yılında büyümenin yavaşlayacağını, enflasyonun düşeceğini ve daha gevşek bir para politikasına geçileceğini öngörüyoruz. Avrupa Birliği'nde toparlanma gözlemleniyor. Yaşlanan nüfus, 2050 yılına kadar dünya ekonomisini etkileyecek. Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusu bir fırsat. Dünya yeni normallere alışıyor ve Türkiye de bu sürecin bir parçası. 2024 yılı Türkiye için iyi geçecek." dedi.

Şimşek toplantının ardından sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu, "MÜSİAD tarafından düzenlenen “2023 Yılı Değerlendirmesi ve 2024 Yılı Beklentileri” toplantısında küresel ekonomi ve Türkiye ekonomisi gelişmeleri ile görünümüne ilişkin bir sunum yaptım. Küresel ekonomik görünümü anlattığım bölümde kullandığım “Sıkı para politikasından daha gevşek bir para politikasına doğru 2024’te evrileceğiz” cümlesi bazıları tarafından yanlış anlaşılmış veya amacından saptırılarak farklı yönlere çekilmiştir. Kullandığım ifade açık ve net olarak “2024 yılında küresel finansal koşulların daha destekleyici olacağı, küresel para politikası duruşunu” ifade etmektedir.Sunumun Türkiye bölümünde ise net olarak, para politikasının Merkez Bankası’nın uhdesinde olduğunu ve parasal sıkılaşmanın enflasyonu çıpalayıncaya kadar devam edeceğini belirttim" dedi.

'OVP'YE GÜVENECEĞİZ'

Toplantıya dair değerlendirmelerini dile getiren MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ise, "Özellikle yılın ikinci yarısından sonra geri çekilmeye başlayacağını tahmin ettiğimiz enflasyonla birlikte tesis edilecek fiyat istikrarı, Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik hedeflerine ulaşmasına destek olacaktır. İnanıyoruz ki; Türkiye ekonomisi 2024’ün de en iyi büyüyen ülkelerinden biri olacak ve Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında da dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme performansı yakalayacaktır.Aynı zamanda Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi büyük bir gayretle hazırlanmış olan OVP'ye de güvenecek ve bu doğrultuda çalışmalarımızı ve projelerimizi gerçekleştireceğiz" sözlerine yer verdi.

DURUSOY'DAN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan Alanya Şube Başkanı Durusoy ise, "Hedefleri arasında ticaretten öngörülebilirliğe ,kamu maliyesindeki disipline bağlılığa önem verdiklerini,cari açığı kalıcı olarak azaltma hedeflerini ifade ettiler.Sıkı Para politikası için ise Merkez bankasını uhdesinde politikaların kararalılıkla devam edeceğini belirtti. İş adamlarına tavsiye olarak da enflasyon ve kurdaki dalgalanmaların stabil hale gelinceye kadar iç pazarda talebin yumuşatılmasın devam edeceğini ifade ederek ihracata ise çok ciddi destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi" dedi.

Editör: Kerim Toksöz