CHP'Lİ UYAR'IN BOZKURT RAHATSIZLIĞI CHP'Lİ UYAR'IN BOZKURT RAHATSIZLIĞI

Alanya’da da limon üreticileri para kazanamıyor. Üreticiden 4 TL’ye alınan limon halde 5-6 TL’den satışa sunulurken pazarlarda ise 15 TL’den tezgahlarda yerini alıyor.  Mayer cinsi limonun rekoltesinin artmasından dolayı limon üretiminin çok fazla olduğunu ve bu yüzden piyasa dengesinin şaştığının altını çizen limon üreticisi Hüseyin Güler, elde edilen gelirin maliyetleri karşılamadığını söyledi. Mayer cinsi limonun tatlı ekşi olması nedeniyle ihracata sunulamadığını söyleyen Güler, “Limon gibi değil portakala daha yakın bu yüzden ihracat yapılamıyor” dedi. 

‘MESLEĞİ BIRAKTIM’

Üretici Güler, “25 senedir limon üreticiliği yapıyordum. Son 3 senedir hiç para kazanamıyoruz ve ben bu yüzden bu sene mesleği bıraktım. Geçen sene üretim maliyetimiz 10 TL iken bizi ürünlerimizi 5-6 TL'den satılıyorduk. Üretimimiz boşa gidiyordu kar elde edemiyorduk. Yarardan çok zararı oldu. Üretici bu şekilde para kazanamaz. Mazotu, nakliyesi, işçileri derken imkansız.  Limonda aşırı oranda rekolte yüksekliği var. Mayer dediğimiz limon piyasayı bozdu. Çok hızlı bir şekilde geliştiği için piyasa altüst oldu her yerde o limon var.  Piyasayı öldüren ve bu duruma sokan aslında bu limon” dedi.

‘İHRACAT YOK’

Alanya Hali’nde limonun 5-6 TL’den satışa sunulduğunu söyleyen Alanya Hal Derneği Başkanı Adem Kaya ise, “Halde limon 5-6 TL. Üreticiden ise 4 TL’ye alınıyor. Ve limonda ihracat neredeyse yok denecek kadar az oluyor” dedi.

Editör: Kerim Toksöz