Antalya'da korsan taksiciler, açtıkları internet sayfası üzerinden müşteri bulmaya çalışıyor. Belirtilen telefon numarası aranınca cevap veren kişi, WhatsApp'tan mesaj atmaya yönlendiriyor. Ücret sorulduğunda normal kilometre ücreti olan 25 TL yerine 16 TL alındığı bilgisi veriliyor. İnternet sitesinde, Türkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Rusça ve İspanyolca olmak üzere 7 dil seçeneği yer alıyor. 'Konforlu, ucuz, güvenilir hizmet' sloganlarını kullanan korsan taksiciler, yarı yarıya ucuz taşımacılık yaptıklarını belirtiyor. Sitede 25 korsan taksi bayisi, 12 korsan taksi hizmeti ve bin 265 korsan taksi bulunduğu bilgisine de yer verildi. Bu konuya çözüm arayışında olan Antalya Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Antalya’da, taksici esnafının yarın eylem gerçekleştireceğini duyurdu.

ALANYA'DA 1 TEMMUZ ÖDÜLLERİ ALANYA'DA 1 TEMMUZ ÖDÜLLERİ

‘ALANYA, ANTALYA’YA GÖRE ÇOK İYİ DURUMDA’

Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya Alanya’da bu konuda gerekli denetimlerin yapıldığına dikkat çekerek, “Alanya’da durum Antalya ile kıyaslanamaz. Antalya’ya göre çok iyi durumdayız. Özellikle yabancı plakalar Rusya ve Ukrayna plakalı araçlar dikkat çekiyordu. Odamızın müracaatları ve Kaymakamlığımızın da talimatıyla bu yıl yaklaşık 150 civarında yabancı plakalı araç trafikten men edildi. Ama bu konunun çözüm noktası denetimlerin artmasıdır. Özellikle Antalya ve Gazipaşa Havalimanlarında denetimlerin artması gerekiyor. Bu konuda da Bölge Ulaştırma Müdürlüğümüzün de katkılarına teşekkür ediyoruz. Denetimler sıklıkla yapılıyor” dedi. 

‘ÖZELLİKLE YABANCI MÜŞTERİLERE YÖNELİK TAŞIMA YAPIYORLAR’

Korsan taksileri ayırt etmenin çok zor olmadığını fakat yabancı müşterilerin korsan taksi tuzağına kolay düşebildiğine değinen Akkaya, “Müşterilerin de dikkat etmesi gereken hususlar var. Her taksinin daması var, kenarlarında plaka var. Zaten plaka gruplarımız farklı, diğerleri gibi değil. Mesela Alanya’daki taksilerin ortasında ‘H’ harfi var. Yerli müşteriler ayırt etmekte zorlanmıyor. Yabancı müşterilere yönelik taşımacılık yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Editör: Kerim Toksöz