Alanya’da yapı ruhsatı verilen bina sayısı 2021 Yılında 676 işyeri, 12 bin 433 konut olmak üzere toplamda 13 bin 109 iken, 2022 Yılında ise 894 adedi işyeri, 26 bin 527 konut olarak toplamda 27 bin 421’e yükseldi. Yine 2022 Yılının Eylül sonuna kadar 19 bin 93 iken son 3 ayda 8 bin 328 adet ile artış yaşandı. 2023 Yılının Eylül sonuna kadar yapı ruhsatı verilen bina sayısı ise 439 adedi işyeri, 10 bin 642 konut olmak üzere toplamda ise 11 bin 81 olarak kayıtlara geçti. Yine Ekim, Kasım, Aralık aylarında bir artış yaşanıp yaşanmayacağını ise sektör temsilcileri değerlendirdi. 

‘YAPILAN YATIRIMLAR İLE BU SAYILAR ARTACAK’

GÖKTEPE'DEN SICAKLIK UYARISI GÖKTEPE'DEN SICAKLIK UYARISI

Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker konu hakkında, “Bunun farklı faktörleri var, globalde de olan hareketlenmeler var. Avrupa da faizler ciddi şekilde yukarı çıktı. İnsanların gayrimenkul yatırımı ile alakalı biraz daha düşünmelerine sebep oldu. Rublenin Rusya’da ciddi şekilde değer kaybetmesi de etkiledi. Gayrimenkul sektörü inişleri çıkışları olan bir sektör. Ama Alanya üzerinde bizim dinamiklerimiz çok farklı ve özel konumda bir şehir. Büyüme rakamlarıyla bu açıkça görülüyor ve dinamiklerimiz çok fazla. Burası sadece deniz kum güneş değil üniversitesi, kış turizmi olan bir bölge ve bunların geliştirilmesi için ciddi yatırımlar yapılıyor. Alanya-Antalya arası otoban projesi tekrardan güncellendi bu devreye girecek. Havalimanı ihalesi yapıldı. Terminal binası büyüyor, golf yatırımları ile ihaleler yakında gerçekleşecek. Alanya’nın il olması planlanıyor bu konuda Ankara’da bir çalışma varmış. Bölgemizin ciddi dinamikleri var ve bunlarda bölgemize olan ilgiyi daha da arttıracaktır, bu sayılar da orantılı olarak artacaktır” dedi. 

‘EVRAK YOĞUNLUĞU DA BU DÜŞÜŞTE ETKİLİ’

Küçüker, bürokratik sürenin uzamasının ruhsat sayısında etkili olduğuna değindi. Küçüker, “Yılın son üç ayında artış yaşanır mı bilemiyorum fakat artan evrak yoğunluğunun bu sayıda etkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü evrak yoğunluğu da gittikçe artıyor. Belki başvuru sayısı çok daha fazladır ama sonlanan ruhsat sayısı düşüktür, bu da bir etken. Yapı denetim sisteminin de bunda çok etkisi var. Bir görüş almak mesela ruhsat ile alakalı Antalya’dan bir hafta 10 gün sürüyor. Ruhsat belgesi alırken mimari, mekanik, elektrik, peyzaj gibi birçok kalemler var. Bu da ruhsat başlangıç ve bitiş sürelerini ciddi anlamda uzatıyor. Bürokratik sürenin uzaması da ruhsat sayısının azalmasında bir etken” ifadelerine yer verdi.

Editör: Kerim Toksöz