Alanya'da yabancıların kayıt dışı çalışmaya başlamasıyla birlikte geniş kitlelerde başlayan bilinçlenme hareketi için dün kentin dinamiklerinden çağrılar yapılmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan veriler ise bu yönde çok konuşulacak gibi duruyor. Açıklanan verilere göre konut satışları 2023 yılının Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,7 artarak 109 bin 548 oldu.

Şengül Yeşildal, CHP PM'nde Şengül Yeşildal, CHP PM'nde

Aynı dönemde yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 28,9 azalarak 2 bin 801'e geriledi. Temmuz ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 2,6 oldu.

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Temmuz döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43,9 azalarak 22 bin 76 oldu.

Temmuz ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye'den 772 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 272 konut ile İran, 204 konut ile Irak ve 146 konut ile Ukrayna vatandaşları izledi.

Yabancılara yapılan konut satışları Mayıs ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 60,3 düşerken Haziran ayında ise 69,6 azalma kaydedilmişti.

Editör: Kerim Toksöz