Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), ikinci konuta sahip olmak isteyenlere yönelik konut kredisi düzenlemesine gitti. Düzenlemeye göre ikinci konutunu alacak olanların kredi tutarları yüzde 75 oranında azaltılacak. İkinci ve üçüncü konut alımındaki kredi miktarı düşürüldü. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Küçüker, konut kredilerindeki sınırlamanın sektöre olumsuz yansımayacağını aksine birinci konut alımında teşvik edici özellikte olduğunu söyledi.

‘SEKTÖRE OLUMLU YANSIYACAK’

'ÖHEP KOLEJİ İLE HAMDULLAH EMİN PAŞA VAKFININ HİÇBİR BAĞI YOK' 'ÖHEP KOLEJİ İLE HAMDULLAH EMİN PAŞA VAKFININ HİÇBİR BAĞI YOK'

İkinci ve üçüncü konut alımındaki kredi miktarının sınırlandırılarak birinci konut alımına kaydırıldığının altını çizen Küçüker, “Bir nevi yer değişimi yapıldı. 2. konut ve 3. konut alımındaki kredileri sınırlandıracağını söylemişti bakanlık. Buradaki kredi hacminde 1. konut kredi hacmini arttıracağını söylediler. Birinci konut ediniminde yine 15 yıl vadeli ve ilk başta 500 bin TL gibi çok düşük bir limit çıkmıştı bu limiti yükselteceklerini söylediler. Kısacası ilk konut edinecek olan vatandaşların kredi taleplerini daha hızlı bir şekilde yerine getirebilmek için kredi hacmi oraya kaydırılıyor.  Bu sistemin konut sektörüne olumlu bir katkısı olacaktır. Çünkü limitler yükseldiği zaman vatandaşlarımızın alım gücü artacak” dedi.

Editör: Kerim Toksöz