Optisyen Mehmet Miraç Selçuk, kış aylarında kar yüzeyinden yansıyan güneş ışınlarının gözleri olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Selçuk, “Alanya merkezinde kışın kar yağışı olan bir bölge olmasa bile güneş gözlükleri  göz sağlığını korumak için kullanılması gerekiyor. Kaliteli güneş gözlükleri UV ışınlarını filtreleyerek gözlere zarar gelmesini engeller. Kışın da güneşin etkisi devam ettiği için, gözlük kullanımı göz sağlığını uzun vadede koruyabilir. Moda dünyasında da, kış koleksiyonlarında güneş gözlükleri çeşitliliği artıyor ve bu trend, hem gençlerin hem de yetişkinlerin tarzlarını tamamlamak için tercih ettiği bir aksesuar haline geliyor 
Karlı zeminler, güneşin ışınlarını yansıtarak gözlere zarar verebildiği gibi kar yağışı olmasada UV ışınları bir şekilde gözlerimize etki edebiliyor. Bu noktada gözlerimizi UV ışınlarından koruyarak sağlıklı bir tercihte bulunabiliriz. Güneş gözlükleri sadece modaya uygun bir aksesuar olmanın ötesinde, göz sağlığını korumanın bir parçası bunu unutmamalıyız” dedi. 

ÇEVRECİ ÖĞRENCİLER GES'İ İNCELEDİ ÇEVRECİ ÖĞRENCİLER GES'İ İNCELEDİ

‘KATARAKT GİBİ RAHATSIZLIKLARIN ÖNÜNE GEÇİN’

Açıklamasında UV ışınlarının göze verdiği zarara dikkat çekerek devam eden Selçuk, UV ışınları gözde kalıcı hasarlara neden olabilir ve özellikle katarakt gibi ciddi göz rahatsızlıklarına yol açabilir. Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi durumudur ve görüşü ciddi şekilde etkileyebilir. Kışın güneş gözlükleri kullanmak, bu zararlı ışınlardan korunmanın yanı sıra katarakt gibi ciddi göz rahatsızlıklarının riskini azaltabilir” diye konuştu.

Editör: Kerim Toksöz