Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinden acı haber Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinden acı haber

Aydın'ın Efeler ilçesinde bulunan, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı (KYK) Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda asansör "kazası" meydana geldi. Kazada hayatını kaybeden öğrencinin Asansörden çıkmaya çalıştığı sırada sıkışan Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4'üncü Sınıf Öğrencisi Zeren Ertaş olduğu öğrenildi. Ertaş'ın ailesine haber verildi. Öte yandan olay ile ilgili soruşturma başlatıldı. Yaşanan elim olayın kaza veya ihmal olduğu henüz netleşmedi. Yurt müdürü açığa alındı. 
‘HER ÖĞRENCİNİN SORUNU İLE İLGİLENİYORUZ’
Alanya Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Nazif Emre Kıldırgıcı KYK yurtlarındaki asansörlerin bakımı hakkında bilgi vererek, “Anlaşmalı firmalar ile bu firmaların sorumluluğunda tüm yurtlarımızın asansör bakımı tamiri yapılıyor. Zaten apartmanlarda da aynı sistem var, yurtlarda da bakımları yapılıyor. Kırmızı etiketli bir asansörün kullanılması yasaktır bu ihtimal yoktur. Yurt ile ilgili öğrencilerimizin bir şikayeti bulunuyor ise biz bunu hemen ele alıyoruz. Her öğrenci yaşadığı sıkıntıyı yurtta bulunan idare ile görüşebiliyor. Anında işleme alınıyor. Öğrencilerimiz bizim için çok kıymetli. Alanya'da da hiçbir öğrencimiz dışlarda kalmadı. Yurtlarımıza yerleşmek isteyen öğrencilerimizi yerleştirdik. Hatta Alanya'daki yurtlarımızda şöyle bir avantaj da var. Diğer yurtlara göre daha da lüks otel kiralama yaptığımız için, denizin karşısında otelde öğrencilerimiz barınıyor. Kiralama yöntemi ile 4 ve 5 yıldızlı otellerde öğrencilerimizi misafir ediyoruz” dedi. 
‘BAKIMLARI YAPILAN ASANSÖRDE KAZA OLMA İHTİMALİ MİLYONDA BİR’
Öte yandan konu ile ilgili bir asansör firması yetkilisinden alınan bilgilere göre, “Firma bakımlarını düzenli olarak yaptıktan sonra bina yöneticisi de bunları takip ettikten sonra asansörde sıkıntı çıkması çok zor bir ihtimal. Yöneticiler ayrıca rutin bakımlarını da sene de bir kere yaptırmak zorunda. Denetimleri TSE yapıyor. Ayrıca bunu yapan özel firmalar da var. Yetkililer gelir denetler ve yeşil, mavi, sarı, kırmızı olarak etiketler verirler. Asansör eğer sarı ve kırmızı etiket alıyorsa sıkıntıları var demektir. Eksikleri olanlara belli bir süre verilir, bu sürede eksikliklerin tamamlanması istenir. Alanya'da bununla ilgili uygulanan çok güzel bir uygulama var. Kırmızı ya da sarı etiket alan asansörler kusurları yaptırılmaz belediye tarafından mühürleniyor. Bu uygulama Türkiye geneline bakıldığından en iyi şekilde Alanya'da uygulanıyor. Yeni binalarda da asansör ruhsatı almadan iskan belgesi alamıyorlar. Bakımlar düzgün yapıldıktan sonra asansörde kaza olma ihtimali milyonda bir oranında oluyor” ifadelerine yer verildi.