Kentsel Dönüşüm Yasa Teklifi Meclis'e sunuldu. Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurulmasını da kapsayan teklifin yasalaşmasıyla birlikte, daha önce mal sahiplerinin üçte iki çoğunluğuyla alınan kararların yüzde 50+1 ile alınması hayata geçecek. Teklif özellikle deprem bölgesindeki hasar gören binaların dönüşümünü hızlandırmak için amaçlandı. Teklifte yer alan bir diğer nokta ise Riskli yapıların tespiti malik ya da kiracılar tarafından engellenirse mülki idare amirinden izin alınıp çilingirle binaya girilecek ve gerekli tespit yapılacak. Yine riskli yapıların tahliyesinde, mülki idari amirin izni ve kolluk kuvveti marifetiyle kapalı alanlar açtırılacak ve tahliye yapılacak.

ALANYA'DA REKOR CEZA ALANYA'DA REKOR CEZA

‘DÖNÜŞÜME KATKISI OLACAKTIR’

Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Küçüker konu hakkında, “Kentsel dönüşüm sürecinde siyasal ve bürokratik engeller olabiliyordu veya binada üçte iki çoğunluğun onay vermesi gerekiyordu. Bu süreci biraz daha hızlandıracak bir düzenleme. Dönüşüme de ciddi şekilde katkı sağlayacaktır. Çünkü büyük sitelerde özellikle tebligat yönünden sorun oluyordu, karar alınması gibi. Şimdi yüzde 51 olunca bu prosedürler biraz daha hızlanacaktır. Biz bu düzenlemeyi olumlu karşıladık. Kentsel dönüşüme hükümetimiz ağırlık veriyor, önündeki engelleri kaldırmaya devam ediyor” cümlelerini ifade etti. 

‘YÜZDE 49’U DA MUTLU EDECEK PROJELER YAPILMALI’

İş insanı Aycan Fenercioğlu ise, “Bu düzenleme henüz kabul edilmedi ama kabulü halinde, ikna edecek insan sayısı azalmış oluyor, biraz daha kentsel dönüşümün hızlanmasına vesile olur. Yüzde 51’i ikna ettik diyelim kalan yüzde 49’u mutlu edecek projeler yapılmalı. Emrivaki ile insanları kötü projelerle karşılamamak lazım” ifadelerine yer verdi.

Editör: Kerim Toksöz