2023 turizm sezonunda İskandinav pazarında beklenen rakamlara ulaşılmasa da, ilçeye gelen turistler esnafa bir nebzede olsa can suyu oldu. Bu sene esnafların en çok İskandinav pazarından kazanç sağladıklarını vurgulayan oda başkanları gelecek sezonlara daha verimli bir turizm sezonu geçirmenin temennisinde bulundu. Rakam olarak sevindirici boyuta ulaşmasa da çarşıda görünürlük açısından ön planda olduklarını vurgulayan turizmci Cengiz Topçu, “İskandinav pazarı da harcamalarına sınırlama getirdi. İstatistiksel rakamlarda arkalarda yerde alsalar da çarşıda görünürlük açısından her zaman ön sıralardalar” dedi.

CUMHUR'UN ÜYELERİ MAZBATALARINI ALDI CUMHUR'UN ÜYELERİ MAZBATALARINI ALDI

‘APART OTELLERİN ANA PAZARI’

Topçu, “Rakamlara baktığımızda İskandinav misafir sayısında umduğumuz sayılara maalesef ulaşamadık. Genel ekonomik sorun onlarda da yaşanıyor. Gelen misafirde önceki yıllara oranla harcamalarına sınırlamalar getiriyor. Bütün bunlara rağmen gittikleri yeri daha çok gezmeleri ile tanınırlar İskandinavlar. İstatistiksel rakamlarda arkalarda yerde alsalar da çarşıda görünürlük açısından her zaman ön sıralardadır. Bu yüzden bölgeye daha çok İskandinav misafir gelmesi Alanya esnafına katkıda bulunacaktır. Her şey dahil konsepti dışında kalışları da tercih eden İskandinav misafir bu yönüyle de özellikle Apart otellerin ana pazarı olmaya devam ediyor” sözlerine yer verdi.

‘İSKANDİNAV PAZARI ÖNYARGILI’

“2024 yılının hazırlıklarının yapıldığı bu dönemde İskandinav pazarında çok büyük değişiklikler beklemiyoruz” diye konuşan Topçu, “Henüz planlamalar son aşamaya gelmedi ancak oluşan piyasa koşullarının gelecek misafir sayısına nasıl yansıyacağını zaman içinde göreceğiz. Ayrıca halen bu ülkelerin bir çoğunda ülkemiz ile ilgili kırılamayan önyargılar devam ediyor. Ara ara bu ülkelerde yapılan eylemlerde İskandinav misafirde ülkemize gelme ile ilgili tereddütler yaratmaya devam ediyor. Ocak sonu itibarı ile 2024 ülkemize olan talebin nasıl şekilleneceği ortaya çıkar ve gelecek yaz ile ilgili ipuçlarını verir” dedi.