Günlük kiralık evlere yeni düzenleme geliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, Ekim ayında günlük kiralık evlerle ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılacağını duyurmasının ardından turizmciler uygulamanın yeni dönemde oldukça faydalı olacağının altını çizdi. Konu hakkında konuşan ALTİD ve ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Milyonlarca insanın tatil yaptığı bir şehirde, en önemli unsur olan güvenlik ve huzur tehdit altındaydı. Turizmin içinden, turizmi bilen bir kişi olan Sayın Turizm Bakanımızın konuyla ilgili düzenlemeyi layığıyla yapacağına dair inancımız tam” dedi.

SAYILARI GİT GİDE ARTTI

Dahaoğlu son dönemde bu tarz uygulamaların git gide artığını ve düzenlemenin şart olduğunu söyleyerek “ Son dönemde sayıları giderek artan ve otellerdeki geceleme sayılarını düşürdüğü ifade edilen günlük kiralık evlerle ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılacağı açıklandı. Gazeteci Candaş Tolga Işık ile görüşen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ekim ayında günlük kiralık evlerle ilgili düzenleme getirileceği bilgisini verdi. Işık sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “Az önce Bakan Mehmet Nuri Ersoy ile konuştum, ‘Ekim’de Airbnb’ler için yasal düzenleme geliyor. Artık her isteyen evini Airbnb olarak kullandıramayacak. Dünyadaki uygulama nasılsa bizde de o şekilde olacak.’ dedi.” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz ay, Sayın Turizm Bakanımız konuyla ilgili düzenleme yapılacağı müjdesini vermişti. Ekim ayında gerçekleşmesi beklenen düzenleme umarım etkili olur” dedi.

KONTROLSÜZ KİRALAMALAR ZARAR GETİRİYOR

TARİHİ MEKANDA ZAMAN YOLCULUĞU TARİHİ MEKANDA ZAMAN YOLCULUĞU

Dahaoğlu açıklamasının devamında, “Zira, turistik işletmeciliği bilmeyen kişiler tarafından, kontrolsüz bir şekilde yapılan kiralamalar, ülkeye yarardan çok zarar getiriyordu. Vergisini vermeyen kişler, vergisini son kuruşuna kadar veren turistik işletmelerle rekabet içindeydi. Emniyete müşteri bilgileri gönderilmiyor, güvenliği tehdit eden insanlar barındırılıyordu. Milyonlarca insanın tatil yaptığı bir şehirde, en önemli unsur olan güvenlik ve huzur tehdit altındaydı. Turizmin içinden, turizmi bilen bir kişi olan Sayın Turizm Bakanımızın konuyla ilgili düzenlemeyi layığıyla yapacağına dair inancımız tam. Umarım en yakın zamanda gerçekleşir. Sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: Kerim Toksöz