Gluten hassasiyeti, son yıllarda giderek artan bir sağlık sorunu haline gelmeye başladı. Özellikle buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten proteinine karşı duyarlılık gösteren kişilerin sayısında belirgin artışların yaşandığının altını çizen uzmanlar, gluten alerjisi için sağlık kontrollerinin şart olduğuna dikkat çekere beslenme tavsiyelerinde bulunuyor. Gluten hassasiyeti, sindirim sistemi üzerinde çeşitli semptomlara yol açabilen bir durumdur ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olabildiğine dikkat çeken Diyetisyen Buket Çelik, “Glutensiz beslenenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta çapraz bulaş ihtimalini ortadan kaldırmaktır” dedi.

GLUTEN TOLERANSI BELİRTİLERİ
Gluten rahatsızlığı olan kişilerde, sindirim sorunları, karın ağrısı ve dispepsi, iştahsızlık ve bulantı, baş ağrısı ve yorgunluk, cilt problemleri, sinir sistemi sorunları gibi başlıca pek çok yan etkisi bulunmaktadır.  

UZMANINDAN TAVSİYELER

ALANYA'NIN STRATEJİK PLANI ALANYA'NIN STRATEJİK PLANI

Gluten ile ilgili yaşanan problemlere değinerek beslenme taktikleri veren Diyetisyen Buket Çelik, “ Gluten buğday, arpa, çavdar gibi besinlerde bulunan tahıl proteinidir. Tahıllı gıdalarda hamurun kabarmasını sağlayan yapı gluten proteinidir. Gluten bir protein olmasına rağmen herkesin sindirim yapısına uygun değildir ve gluten tüketimi bazı kişilerde tepki verebilir. Bu durum kişilerde çölyak hastalığı, gluten alerjisi veya gluten intoleransı (gluten hassasiyeti) olarak meydana gelebilir. Glutensiz beslenenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta çapraz bulaş ihtimalini ortadan kaldırmak olacaktır. Yani gluten içeren bir besine kullandığınız mutfak malzemelerini glutensiz besinler için kullanmamalısınız. Ayrıca glutensiz beslenmeye geçilmesiyle birlikte bazı vitamin-mineral ve diğer besin değerlerinde düşme yaşanabilir. Uzman kontrolünde gerekli vitamin ve mineralleri takviye olarak aldığınızdan emin olmalısınız. Glutene karşı herhangi bir hassasiyetiniz olmadığı durumlarda glutensiz beslenmenin sizin için bir faydası olmayacak” dedi.

Editör: Kerim Toksöz